Corneliass skrev 2018-07-03 11:10:49 följande:
Hej! Grattis och välkommen.
Detta är mitt första barn :)
Symptomen jag har är extrem trötthet och även molvärk nån gång om dagen i magen och ibland även ryggen. Sen har jag extremt ömma bröst.
Tack

grattis till dig med

spännande med första barnet va

var det planerat?
Då har vi samma symtom

jag har mått skit dåligt under mina andra graviditeter så det är rätt skönt att faktiskt må bra nu. Pratade med barnmorskan igår o förklarade för henne att jag inte ville ha fler barn egentligen, kanske eventuellt i framtiden, om 2 år eller nåt. Det är inte själva förlossningen jag ogillar, jag har haft snabba o underbara förlossningar. Det är att vara gravid jag avskyr. Extrem foglossning, har inte kunnat gå, sitta, stå, ligga. Har bara gråtit konstant av smärtan o alla kramper i höfterna. Det är DET jag är så fruktansvärt rädd för. Men det ska nog gå bra hoppas jag

sen har jag fått så stora barn, det har varit tungt o jag har aldrig kunnat slappna av riktigt när jag har varit så stor som jag var.
Men hoppas på att denna graviditet ska bli bättre. Än så länge är den det *peppar*peppar*