Får din tonåring röka hemma?
Jag började röka som 13åring och erkände för morsan ganska direkt. Efter det rökte jag med både mamma, mormor, morfar, pappa osv.
Jag har nu dock ingen tonåring (ännu) utan en son på 8år.
Jag ser det lite såhär; jag skulle inte uppskatta det men jag vet själv vad tonåringar är kapabla till och det gör liksom inget om man försöker stoppa det.
Så OM min son skulle börja röka något så ser jag hellre att han vejpar.
Det jag skulle rekommendera för er båda är att slänga cigaretterna och börja vejpa istället. 97.5% säkrare, ni bidrar inte till någon passiv rökning- villet innebär att ni kan röka inomhus, i bilen och överallt utan att "förstöra" för andra om ni tex skulle sitta på ett utefik, ni förstör inte lungorna, cancerrisken sjunker hejdlöst, det är otroligt jävla mycket billigare i längden och ni blir hälsosammare.
Jag har varit rökfri i 2år nu och vi här hemma blandar egen vapejuice.
Det luktar dessutom gott, smakar gott och vi orkar ha ett hälsosamt liv ihop. Det "enda" negativa är nikotinet och då kan ni välja att röka juice som knappt innehåller nikotin.
Finns många vapegrupper på fb och information på internet. Lycka till