Det här med namn på konsertbiljetter
En stor stjärna som kommer hit i sommar kräver ett namn på biljetterna för att undvika att dom säljs på svarta marknaden. Jag ser bara problem med det och gillar inte överförmynderiet då ingen tvingar dig att köpa biljetter till högre pris på gatan eller internet av en främling om det skulle vara slutsålt.
Ponera att en pappa har köpt biljetter i sitt namn för att gå dit med barnen och han blir sjuk men nu kan inte mamman gå med barnen för att hon har ett annat namn. Besvikna barn och tusentals kronor bortkastade.
Man skulle själv gå men får förhinder och nu kan ingen gå för att biljetterna har fel namn. Tusentals kronor bortkastade.
Man vill ge bort biljetterna i present men dom har fel namn så det går inte. Tusentals kronor bortkastade.
En familj har köpt fyra biljetter i en persons namn som inte kan gå och nu kan ingen i familjen gå för att namnet inte stämmer. Tusentals kronor bortkastade.
Det var ett axplock vad som kan hända som gör att man inte kan använda biljetterna som man har betalat tusentals kronor för och nu får kasta bara för att dom är kopplade till ett namn. Är det fler än jag som tycker att det är vansinnigt att dom börjar kräva namn på konsertbiljetter?