Fler barn???
De skäl du nämner som för dig talar emot, tycker jag inte du behöver oroa dig för alls. Har massor av vänner som fått friska barn efter 40 och ingen enda som fått något sjukt barn. Historiskt innan p-medlens tid, var det mer regel än undantag att få barn efter 40.Risken är förhöjd för genetiska fel, men från mycket låga nivåer, så då blir risken inte särskilt hög ändå, om ni inte har det ärftligt. De allra flesta embryon med genetiska fel spontanaborterar dessutom.
Syskonrelationen påverkas väldigt mycket av barnens respektive relation till föräldrarna och hur föräldrarna hanterar barnen. Annars skulle ju alla ensambarn vara lyckliga och alla med syskon olyckliga, och så är det ju inte. Ert barn är dessutom tillräckligt stort för att ha fått er odelade uppmärksamhet under de viktigaste åren. (Boktips för föräldrar till syskon är Siblings without rivalry, och Peaceful parents, happy siblings.)
Jag tycker du kan lägga just dessa faktorer helt åt sidan. Och utan dem, känna efter om ni vill ha ett till barn. Orkar ni, har ni tid och råd? Har ni lyckats väl med relationen och anknytningen till ert äldsta barn? Hur mår ert barn som ni har?