Barnvakten1 skrev 2020-01-13 09:09:02 följande:
Jag pratar faktiskt inte med någon, förutom min man. Skäms lite helt ärligt för att det inte fungerar. Men har tagit kontakt med en psykolog själv och varit på ett samtal och det var väldigt skönt! Vad bra ändå att du har några vänner du kan prata med, även om de inte förstår din situation helt såklart. Anledningen till att jag misstänker PCOS är att jag fick extremt mycket finnar sedan jag slutade med p-piller! Har dessutom fått flera svarta småhår på magen.. kanske lite långsökt hehe, men när man söker runt massa och undrar varför man inte blir gravid är det lätt att man överanalyserar ju. Men som sagt är mensen regelbunden så är förhoppningsvis inte det :) kommer du ihåg hur många äggblåsor du hade på din undersökning? Hur gamla är du och din man/sambo? Jag börjar bli stressad av ålder, vi är båda 30 och jag blir arg att vi inte börjat tidigare, hade jag vetat att det tog såhär lång tid hade man ju tänkt annorlunda..
Jag förstår verkligen din känsla av att vara rädd att det ska märkas på jobbet. Det var jag med men tyckte nästan att det blev som vanligt så fort jag kom till jobbet, som att man tog på sig en mask och bara körde på! Drömde inatt att jag var gravid och blev såå glad. Så sorgligt när jag vaknade och insåg att det bara var en dröm. Vad bra att du ringde! Då gäller säkert det oss med mitten av februari hehe eftersom vi ligger lika i fas, typ en månad kvar ju.
Jag förstår dig ändå helt, väldigt svårt ämne att prata om och pressen ökar ju också när man berättat för andra att man försöker.. Starkt av dig att söka psykologhjälp, det har jag också funderat på att göra om det här drar ut mer på tiden..
De symptomen låter lite som pco/pcos ändå men sen kan det vara omställningen för kroppen också såklart. Håller tummarna för att det inte är något som strular för dig! Har de inte nämt det när ni varit inne och gjort ultraljud/tagit prover så borde det ju dock inte vara något? Men ja, visst analyserar man mycket!! Googlar allt man kan. Jag minns inte hur många äggblåsor de så att de såg men runt 20 stycken tror jag!
Jag känner också stressen kring ålder! Vi är båda också 30. Egentligen är det väl ingen hög ålder eftersom man får göra IVF ända till 40 men jag vill ju inte vänta hur länge som helst.. längtan och barnlösheten tär mer än jag nånsin trott.
Ja gäller att vänta in tiden med läkaren nu och försöka på egen hand så länge. Drömmen hade ju varit att bli gravida på egen hand!