Annanathalia skrev 2018-08-18 11:52:17 följande:
Hade också väldigt pms denna månaden, grät typ hela dagen. Hemskt när man känner sig så låg!
Har nu ätit rosenrot och bidrottningsgele i 9 dagar så skall bli intressant om det påverkar något. Har tyvärr ont i stort sätt hela tiden runt äggledarna så något stämmer inte i min kropp trots att alla tester visar att allt är "normalt".
Jag hade molvärk till och från oftast mellan äl och mens men ibland även mellan mens och äl. Jag tolkade det som att jag hade äl varje månad, fick tempstegring och ökad molvärk i samband med det. När jag provade att ta 2 tabl rosenrot dagligen så hade jag knappt någon värk alls, tempen var helt ur spel men jag fick sekret och positiva tester. Efter äl kände jag ingenting, ingen molvärk som jag alltid brukade ha. Två veckor senare fick jag plus på graviditetstesterna. Nu efteråt tolkar jag den ständiga molvärken som att min kropp inte har kunnat släppa ägget som den skulle vilket gjorde att vi inte blev gravida på över ett år.
Jag vet inte om detta är fallet för dig men det känns som om du har ständig värk så är det något som inte stämmer. För min del visade min kropp tecken på äl men det verkar inte ha gått hela vägen. Det kan ju även vara trångt eller stopp i äggledarna. Har du pratat med gyn om det?