Inlägg från: Anonym (Kärlek) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kärlek)

    När jag blir intresserad/förälskad i någon - Så blir jag galen

    Hej, jag förstår vad du menar. Jag har blivit galet förälskat en gång.

    Som svar på din första fråga, om kärleken är besvarad så finns det inget fel, det kan inte bli för mycket. Då vill man ha allt. Då ska inte den andra känna sig galen, knäpp eller bortgjord. Man känner sig så om man inte känner att det är besvarat. Om den andra personen skulle ge allt detta också så skulle man inte uppleva sig vara knäpp, utan båda skulle vara det. Och man skulle bli lyckliga ihop som i sagorna.

    Svaret på din andra fråga, jag har känt att jag varit för mycket när jag från hjärtat sagt hur mycket jag älskar honom, att jag skulle göra vad som helst för honom, skulle inte spela någon roll vad han gjorde. Jag kände mig sjukt efterhängsen, jobbig och knäpp. Han ville inte ha mig och det var det som kändes så hemskt utifrån mitt beteende!

    Mitt tips är att inte ge allt du har till någon som inte ge dig nåt tillbaka. Om personen får dig att känna dig som jag beskrev så är det nog för att det inte är en ömsesidig kärlek.

Svar på tråden När jag blir intresserad/förälskad i någon - Så blir jag galen