En svullen halsmandel - är det alltid cancer?
Mår skit. Min vänstra halsmandel är större än den högre och dessutom ser den väldigt ojämn ut och har dessutom en större grop mitt i.
Har tidigare haft problem med sådana där äckliga tonsillstenar men har då sett dem när jag tittat i halsen, nu ser jag inga vita prickar/klumpar.
Känns som jag har en svullnad på vänster sida. Gör inte ont att svälja men känslan av svullnaden är obehaglig. Känner mig även spänd svullen längs käkvinkeln på den sidan och ned mot halsen. Och har ingen feber.
Sökt läkare som lyste i halsen och sa att det var inte halsfluss, höll med om att ena halsmandeln var större och mer ojämn, men det kunde de vara. Skicka hem mig med rådet avvakta och alvedon. Men jag har ju inte ont, så någon värktablett lär ju inte hjälpa.
Googlat men hittar bara att det är cancer. Så nu hoppas jag på hopp! Någon som upplevt liknande? Vad var det?