Inlägg från: Anatomy |Visa alla inlägg
  • Anatomy

    BF September 2018

    Veronica Mathilda skrev 2018-10-22 05:45:53 följande:

    Mitt tips är NuvaRing eller P-ring som det kallas.

    Det hade jag innan jag bestämde mig för att bli gravid och jag kommer även fortsätta med det nu.

    Sök på NuvaRing eller P-ring på nätet eller 1177 så får du info. Jag tycker det är super! Det finns en app som påminner dig om när du ska sätta ut och in nya. Det ska inte kännas att ha sex med den i men du kan också välja att ta ut den under tiden och ändå va skyddad i upp till 3 timmar.

    Min blödning är väldigt kort när jag använder detta. Max 3 dagar.

    Det finns dock 2 negativa saker. Brösten kan bli rätt ömma precis innan du ska ta ut en gammal. Och priset är också negativt.. 350 kr för 3 ringar. Dock har du 1 ring i 3 veckor.


    Jag älskade min p-ring och tyckte det var så bra. Hade det nästan 10 år. Men när jag slutade för att försöka få barn så märkte jag hur mycket piggare jag blev. Nuvaring har alltså gjort mig så otroligt trött så länge att jag inte ens förknippat det med preventivmedlet.
  • Anatomy
    emhu skrev 2018-10-22 19:37:35 följande:

    Jag hade nuvaring i 9 månader och hade jättesvårt att bli våt med den och hört flera som haft samma problem.


    Det är inget jag känner igen mig i. Snarare tvärt om!
Svar på tråden BF September 2018