Lucifer?
ni som säger att namnet lucifer har blivit adopterat i kyrkan eller att kyrkan lade sig i angående namnet stämmer inte över namnets ursprung.
och jag förstår att många av er här tar illa upp av bibeln och kyrkan men om ni verkligen vill veta det riktiga ursprunget av lucifer så läs detta, det kommer från en riktigt troende.
En av de högsta änglarna var Heylel ("Ljusbringaren" på svenska, "Lucifer" på latin). Denne Heylel/Lucifer var ursprungligen god, liksom de övriga änglarna. Gud skapade således inte någon djävul, utan snarare motsatsen
namnets ursprung:
Lucifer var namnet på en ängel i himlen som gjorde uppror och ville vara större än gud, lucifer var den ängel som hade hand om lovsången. han övertalade en tredjedel av himlens änglar att göra desamma och dessa blev sedan nerkastade på jorden där de nu är Demoner och inte längre änglar.
Jesaja 14:13
Du sade i ditt hjärta: `Jag skall stiga upp till himlen, ovanför Guds stjärnor skall jag upprätta min tron. Jag skall sätta mig på mötesberget längst upp i norr. Jag skall stiga upp över molnens höjder, jag skall göra mig lik den Högste.'
Lucifer blev Guds fiende. Därmed förvandlades han från en "ljusbringare" till Guds fiende eller "motståndare" - och det blev också hans hebreiska namn: satan. Dessutom drog han med sig flera änglar i upproret mot Gud. Upp 12:4 har tolkats som att det var en tredjedel av änglarna på jorden som drogs med i Lucifers ("den röda draken") uppror mot Gud.
"Och det blev en strid i himlen: Mikael och hans änglar gav sig i strid med draken. Och draken och hans änglar stred, men han övermannades och det fanns inte mer någon plats för dem i himlen. Och han, den stora draken... han som kallas Djävul och Satan... han störtades ner på jorden och hans änglar störtades ner med honom" (Upp 12:7-9).
"Jubla därför, ni himlar och ni som bor i dem. Men ve över jorden och havet: djävulen har stigit ner till er och hans raseri är stort, ty han vet att hans tid är kort" (Upp 12:12).
Sedan dess har Satan kallats "denna tidsålders Gud" (2 Kor 4:4), "denna världens furste" (Joh 12:31, 14:30 och 16:11) och "fursten över luftens härsmakt" (Ef 2:2) som "förför hela världen" (Upp 12:9).