• Phellllo

    Varannan vecka spårar ur!

    Cadencee skrev 2017-12-01 19:13:13 följande:

    Tur för mina bonusbarn att de inte har någon bonusmamma som ser sig ha mer rätt till hemmet än dom.


    Det där är en intressant tankegång. För det är just så många styvmammor argumenterar här. Att de har mer rätt till hemmet, till pappans uppmärksamhet, gärna hans arv också m.fl. Däremot säger de ofta inte det rätt ut, men det är ju det de vill.
  • Phellllo
    Anonym (Fyfaaan..) skrev 2017-12-01 19:16:00 följande:

    Det där satans springet fram och tillbaka kan förstöra nerverna på vem som helst..


    Man kan alltid be barnet hålla sig mer stabilt på en plats om du menar svängdörr varannan timma. Men rent krasst så är det mycket ytterdörr som öppnar och stängs när barn finns i familjen. De ska till kompisar, träning och diverse hobbies. Så är det att leva i familj med barn. Passar det inte så har ju Ts turen att hon kan bevara särbo istället. Hon är ju inte låst till familjelivet.
  • Phellllo
    Ess skrev 2017-12-01 19:23:21 följande:

    Hemmet tillhör de vuxna, och det är de vuxna som beslutar ang hemmet också.

    Ska den ena vuxna och dess barn ha monopol på hemmet, så får de bo ensamma.


    De vuxna bestämmer angående hemmet, i form av stad man ska bo i, interiör m.m. Däremot bestämmer man speciellt inte som styvmamma över sin mans omyndiga barn. Man kan komma med förslag och råd, men man har ingen rätt (eller egentlig skyldighet) gällande det.

    Barnet har alltid rätt att komma hem. De flesta ovälkomna besökare Ess, kan du vid det extrema till och med ringa polisen för och få borttagna. Just för att de inte är välkomna i ditt hem. Men en partners omyndiga barn kan du inte göra det, just för att det är dens hem.

    Därför är mitt råd till Ts att istället fokusera på andra sätt att få sin egentid genom. Håller hon på och nekar och hyser agg mot barnet så lär ju kärleken hon får från sin partner till slut dö ut,,,
  • Phellllo
    Tow2Mater skrev 2017-12-01 19:25:59 följande:

    Hon och sambon ska ju hyra ytterligare en lägenhet, tillsammans! Så de kan alternera som de vill, och inte bara behova ha en bostad och ta hänsyn till den/de andra. Barnet har ju två bostäder och ska kunna komma och gå som det vill oavsett orsak, så ska ju de vuxna ha det så också. Känner TS for att vara ensam när sambon jobbar hemifrån ska hon kunna vara i den andra bostaden, känner sambon for att ha fest med sina jobbarkompisar medan TS vill ha lugn och ro ska han kunna vara i den, etc.


    Ja, det låter väl bra? :) där har vi ju en fungerande lösning!
  • Phellllo
    Anonym (Märkligt) skrev 2017-12-01 19:32:08 följande:

    Det är hela familjens hem.

    [/quote

    [quote=78238199][quote-nick]Ess skrev 2017-12-01 19:19:36 följande:[/quote-nick]

    De dagar barnet enligt avtalet skulle komma, ja. Men inte de övriga dagarna, då fick det gå till den andra förälderns hem.


    Så när dina barn kommer hem tidigare från fritids, kompis eller diverse aktivitet - och du har tänkt ha så kallad känd egentid hemma. Du ser alltså då dina barn utanför genom fönstret men de får minsann stå utanför hemmet tills eran bestämda tid de skulle hem.

    Det är så du resonerar.

    Barnen i blended families har turen (och oturen) att ha två hem att gå till.

    Alltså ess, din extrema svartsjuka mot första familjekonstellation existens är inte vacker...
  • Phellllo
    Anonym (m) skrev 2017-12-01 23:17:48 följande:

    Först nämner du negativa känslor. Sen "negativt inställd till ens barn". Var tror du negativa känslor är? När blir negativa känslor riktade till ett barn? Jag tror inte du har tänkt färdigt i den här frågan.


    Du kan väl svara på frågorna. Dessa kvinnor är så galet svartsjuka och de tror att världen cirkulerar kring dem. Gör den inte det så jävlar.
Svar på tråden Varannan vecka spårar ur!