Inlägg från: Ellie |Visa alla inlägg
  • Ellie

    Problem att vara ledig inför förlossningen med barn nr 2

    Du kan tex ansöka om FL redan nu och lite senare kan du se om du får igenom en sjukskrivning. Det borde gå och då slipper du ta föräldradagar. Om du tar FL för barn 1 kan du ta lägstanivådagar. Då behöver du bara spendera 1 timme av 8 med barnet utan att det blir försäkringsbedrägeri.

    De flesta kommuner tror jag tillåter att barnet går vanliga tider fram till förlossningen och 1 månad efteråt. Snålt av din kommun.

    Som sagt, det låter verkligen som om du skulle kunna bli sjukskriven om du får de problem du hade sist. Du kan ju även bli sjukskriven från föräldraledighet, så ansök om det nu för säkerhets skull.

  • Ellie
    Luma79 skrev 2017-11-13 20:14:22 följande:Hej!
     Sa att jag blev sjukskriven sista veckan, då krävs inget läkarintyg och FK är inte heller inblandat.
    Lycka till och hoppas att du slipper ha så ont!
    FK blir inte inblandat för 2 veckor heller. Då krävs ett intyg, men det går bara till arbetsgivaren. Det låter dock som om TS kunde behöva sjukskrivning även innan dess, men kanske inte på 100%. I så fall kommer ju FK kopplas in.
  • Ellie
    nevermind skrev 2017-11-13 21:24:51 följande:
    Men varför ska du vara hemma alls? Jag fattar inte.
    Inom många yrken behöver man kunna gå och stå för att kunna jobba.
Svar på tråden Problem att vara ledig inför förlossningen med barn nr 2