Inlägg från: Anonym (Rädd) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Rädd)

    Abort hemma

    På onsdag ska jag till sjukhuset för att få första pillret. Sen på fredag ska det hela ske. Är så orolig och Rädd! Tänk om jag förblöder !!! Vad är normalt att blöda ? Smärta är jag inte rädd för utan mer vad som kommer komma ur mig! Kanske löjligt men så känner jag nu. Kan man jobba mellan första pillret och tills dess att aborten ska ske ? I mitt fall vill jag kunna jobba onsdag och torsdag, fredag är jag ledig. Så många funderingar känner jag :P

  • Svar på tråden Abort hemma
  • Anonym (Rädd)
    EpicNurse skrev 2017-11-05 22:26:39 följande:

    Ja du kan jobba efter första tabletten. Man kan få lite blödning och/eller mensvärk.

    Hur mycket det blöder beror på vilken vecka du är i och hur lång tid det tar. Är det innan v 7 så brukar det vara först som vanlig mens, sen dubbel-trippel mens i någon timme och sen som vanlig mens igen. Ställ in dig på att det kommer rinna blod. Många får sitta på toaletten när det blöder som mest, vilket det gör i ca 1-3 timmar. Längre än så ska det inte blöda de mängderna.

    Om förloppet blir utdraget brukar det blöda kraftigare än om det går snabbt. Det är pga att livmoderhalstappen står öppen längre vilket gör att det blöder mer. Om allt kommer ut snabbt så stängs tappen och livmodern drar ihop sig effektivt = mindre blödning.

    För vissa blir det bara som en riklig mens men tänker att det är bättre att vara beredd på en stor blödning så är det bara en positiv överraskning om det är mindre.


    Tack för svar! Då ska jag ställa in mig på kraftig blödning. Jag kommer vara i vecka 7+5 när sista tabletterna intas. Har fött barn innan och är van vid kraftiga "efter blödningar". Men detta är.ju forcerat och är rädd att jag ska få en chock. Min man är ju lite emot denna aborten också så han känns inte som ett fullgott stöd heller tyvärr. Missförstå mig rätt nu, han är underbar men han tycker det hela är väldigt jobbigt även om han inser att det är fullt realistiskt att göra detta pga olika saker som gör att vi inte kan ha ett till barn. Räcker vanliga bindor? Eller får man såna där bra bindor på sjukhuset att ta med hem?
  • Anonym (Rädd)
    Anonym (L) skrev 2017-11-05 22:26:53 följande:

    Jag skulle tro att du kan jobba dagarna innan du tar cytotec.

    Hur långt gången är graviditeten? Det obehagliga (enligt mig) är inte blodet utan klumparna som kommer ut.


    Jag är.i vecka 7+5 när aborten genomförs. Exakt, det är min rädsla också !!! Är rädd att jag ska typ se fostret :(
  • Anonym (Rädd)
    Carambolan skrev 2017-11-05 22:32:12 följande:

    Jag gjorde abort hemma i vecka 8 och för mig var det exakt som Epic Nurse beskriver. Det blödde mer än mens (mycket mer, men absolut ingen läskig störtblödning) i 1-2 timmar och sen var det som vanlig mens i 5-6 dagar.


    Så skönt att höra! Rasade det ut massa klumpar??
  • Anonym (Rädd)
    Anonym (L) skrev 2017-11-05 22:35:10 följande:

    Det kan också vara bra att veta att det är inte säkert att allt kommer ut. Jag har gjort två medicinska aborter, vid den första kom allt ut men vid den andra kom det klumpar under sex timmars tid, sedan fanns det rester kvar i livmodern i mer än två månader. Under denna tid var det blödning och ont i magen varje dag. Fram och tillbaka till gynakuten. Mer cytotec som intw hjälpte och sedan ett annat läkemedel som inte heller hjälpte. Till sist infektion och akut skrapning (och depression). Vill inte skrämma dig men sjukvården borde informera om riskern med att det blir en inkomplett abort vid medicinsk abort, det är ändå så pass stor risk som 5-7%.


    :( så hemskt! Hoppas det inte händer mig :'( beklagar att du fick genomgå allt det <3
  • Anonym (Rädd)
    Carambolan skrev 2017-11-05 22:43:00 följande:

    Lite levrat blod men absolut inget som jag upplevde som klumpar stora som golfbollar som man kan läsa om här på forumet.


    Tur!!!!
  • Anonym (Rädd)
    Anonym (L) skrev 2017-11-05 22:48:30 följande:

    Tack, ja det har varit förjävligt.

    Hoppas att allt går bra för dig, det gör det säkert! Det vanligaste är ju att allt går bra!


    Tack! Jag hoppas också det :O
Svar på tråden Abort hemma