Följas åt till ett plus!
Okej, vad säger ni om detta test? Bim-3 idag. Fick en väldig tempdipp samt en liten skvätt blodblandad flytning idag å väntar in mensen, men kunde inte låta bli ett test ändå.
Okej, vad säger ni om detta test? Bim-3 idag. Fick en väldig tempdipp samt en liten skvätt blodblandad flytning idag å väntar in mensen, men kunde inte låta bli ett test ändå.
Okej, vad säger ni om detta test? Bim-3 idag. Fick en väldig tempdipp samt en liten skvätt blodblandad flytning idag å väntar in mensen, men kunde inte låta bli ett test ändå.
Jag tycker mig ana ett streck. Jag hoppas att det är ett plus och det var någon annan blödning.
Nej nu blir jag inte riktigt klok. I onsdag (bim-1) fick jag en spotting i toan och hade molvärk till och från under dagen. Tempen sjönk under coverline.På bim,igår, vaknade jag med tunga bröst (vilket jag brukar ha efter äl men inte haft förrän igår vilket är märkligt). Tempen hade gått upp på en mycket högre nivå. Inget mer blod under dagen utöver lite på pappret blandat med flytning på morgonen. Idag har jag fortfarande förhöjd temp och svagt ömma bröst då jag vaknade. Inget blod i toan, liten blodblandad flytning då jag torkade mig. Ingen direkt känsla i magen om att mensen är på g. Tänkte att nu tar jag mitt digitala test (bim+1) men nej, "inte gravid". Är det någon som varit med om liknande/hört något?
Här är grafen, obs att jag "avaktiverat dippen bim-1 pga att jag sov 2h mindre. Idag sov jag 1h mindre men vill inte ta bort fler tempningar nu, 1h är väl inte sååå farligt.
Är det bara jag som känner mig jättestressad över allt detta med älstickor & gravtestet? Har alltid blivit gravid lätt... 2 ggr på skydd som slutat i abort (den senaste var väldig tung av gå igenom psykiskt) & dottern kom till på första försöket när vi inte legat på 3 mån av olika skäl & då låg vi en endaste gång. Jag har ätit provera för att få igång cykeln med goda resultat & detta är första månaden med ägglossning & jag blev jättebesviken när jag började testa i onsdags (äl +7, bim -7) & det var negativt. Tagit flertalet tester sen dess (jättedumt & helt meningslöst, jag vet!) som varit negativa, syns svaga svaga streck på cb testerna men googlar man om dom så ger det inget hopp direkt & antar med säkerhet att det är spökstreck... blir typ sur mot sambon & pratar massor om att vi måste fortsätta försöka nästa äl. Hela grejen har blivit jättejobbig för mig. Det värker i hela kroppen av längtan & jag kan inte slappna av förrän jag får ett plus/två streck känns det som... Är så himla inriktad på detta & glömmer liksom lite "livet utanför" bebisverkstaden. Låter säkert jätteknäppt men behöver ventilera mig med blivande mammor, mammor som försöker eller er som redan har barn.
Vill också tillägga att jag vill inte verka gnällig eller otacksam, jag vet att ni finns som försökt bra mycket längre & tom får gå en svårare väg. Är inte ute efter att trampa någon på tårna.
Jag känner igen mig hos dig.. Min sambo är lika dan. Jag har oxå väntat i ett par år och är superlåg pga att mensen kom.. Önskar att intresset för bebisverkstad inte bara var stort hos mig, vet att jag troligen är ok i maskineriet men tror att sambon kan ha svårare men heller inget han vill kolla. Utan som ska ske naturligt.. Jag förstår dig när alla andra blir gravida. Efter flera försök så är det svårt att slappna av. Sambon är kass att prata av sig med dessutom..
Hade jag varit några år yngre hade jag tagit det lugnt men är 30+ så jag är mest stressad av det syftet men det här med att fertilitet kan sjunka verkar inte bekymra min man. Visst ger vi det försök var månad men jag kan inte säga när mensen kommer att vi iaf gav allt vi kunde..
Men får liksom inte "prata bebisverkstad"
Jag har oxå funderat på Danmark och är du berädd att ha hand om ditt barn själv så varför inte? För min del har jag tänkt i dem banorna men jag vill nog ha hela paketet liksom. Men kanske som sista utväg
Alla har vi olika utgångsläge i förhållandet men något år till. Att inte ge allt för ens familjs skull har jag svårt att förstå. Han vill ha barn men kan inte ge hän..
Hallå godingar!
Delammar min 6månaders son fortfarande och mensen har inte kommit än. Känt av gravsymtom ett tag nu, bara känner att något är knas med kroppen. Är det kanske mensen som är på väg..kanske. tog ett test och det ser ut såhär.. vad säger ni? Är det bara skjggan från det som skulle varit uppsamlingsplatsen för urinen vid grav?
Hej! Nu är det ett tag sedan jag var aktiv här. Försökt ca 2 år utan resultat. Många besvikna stunder och mängder av graviditetstest jag försökt tyda. Graviditetstest som jag oxå trott varit positiva. Nu står vi i kö till ivf. Första besöket beräknat i höst. Någon mer som haft en liknande resa som oss och som oxå inväntar ivf? Eller redan har gjort ivf?