Inlägg från: Anonym (N) |Visa alla inlägg
  • Anonym (N)

    Min bebis kommer dö

    Så fruktansvärt sorgligt att läsa om den levande mardröm du befinner dig i just nu. Vad jag än säger, förstår jag att jag inte kan trösta dig. Men jag vill ändå berätta att ett par jag känner miste sitt för tidigt födda barn för ett par år sedan.

    Deras barn blev två månader. Sorgen kommer förstås aldrig att försvinna, men i dag tycker de ändå att de lever ett bra liv. De har fått ett lillasyskon till barnet de miste, och trots att de inte trodde det när det värsta hände, går livet ändå vidare. Det blir inte som man hade hoppats, tänkt och trott. Och det kommer aldrig sluta göra ont. Men för varje dag blir det lite, lite ljusare, och till slut kommer dagar som känns mer glada än ledsna. 

    Så är det i alla fall för mina vänner, och jag hoppas att du så småningom kommer hamna där också. Även om jag förstår att det känns avlägset just nu, när du befinner dig mitt i det svåraste vi människor kan uppleva. 

    Jag känner med dig, Från djupet av mitt hjärta. 

    Många kramar

    N

Svar på tråden Min bebis kommer dö