Skolan - vad händer?
Det beror ju helt på viket perspektiv du har. Du verkar vara 100% tävlingsinriktad och har därför det tänket, att allt är en tävling.
Jag förstår att det då blir obegripligt att förstå ett annat tänkande som tex att tävla mot sig själv.
Du ser anställningsförfarande som en tävling där andra ser det som att hitta rätt person till rätt plats. Hur förklarar du tex informella krav som att platsa i en grupp som kanske redan har en viss gruppdynamik?
Hade det varit en tävling hade du kunnat träna dig till vissa personliga egenskaper men nu är ju inte människan så beskaffad att man kan ändra sig hur som helst.
Men att skaffa familj som är en sorts kamp eller tävling, den tanken kan jag å andra sidan inte riktigt förstå.