jagärjagvemärdu skrev 2017-03-29 12:14:58 följande:
Låter ju nästan som en psykos. Separera och ställ ultimatum. Han söker hjälp annars är det slut på riktigt. Inte ok för ett barn att växa upp med en sådan förälder, vanvård.
Men lägg av. Ha ingen övertro till vad som kan erbjudas en störd människas psyke. Jag har jobbat inom psykiatri. Folk blir inte botade. Störda människor som ts man blir definitivt inte förändrade av terapi. Forskning visar också att män som misshandlar inte alls slutar efter terapi utan det som förändras är att dom med hjälp av terapin blir bättre på Tt manipulera.
Nej ts, han ska inte söka hjälp för det finns ingen hjälp att få för honom. DU ska söka hjälp från soc och kvinnojouren. Hjälp för dig och ditt barn, inte honom.