Mina barn är försvunna!
Konstigt att du skriver här. Det är polisen du ska kontakta inte familjeliv.
Konstigt att du skriver här. Det är polisen du ska kontakta inte familjeliv.
Det som stod där att polisen är redan kontaktad men händer ej så mycket.
Det är väldigt äckligt att se hur folk bara antar att TS är en labil kvinnomisshandlare som letar efter sitt stackars offer till fru, som självklart har rymt ifrån den vardagsterror som givetvis TS står för. Tänk att deta anses mer möjligt än att frugan, precis som vilken annan farsa som kidnappat sina barn, bara stuckit av ren egoism, brist på omdöme och/eller psykbryt.
Är ni på riktigt? Är det så jävla omöjligt att det i detta kanske lite mer ovanliga fall faktiskt är mammans fel, och att pappan bär på en genuin oro för barnen, ett resultat utav helt vanlig pappakärlek och föräldrainstinkt?
Inte konstigt dock med tanke på vilket underläge pappor oftast befinner sig i när det kommer till just barns omsorg- och vårdnadsfrågor. Och nej, jag är inte en man....
hon åkte ditt för stöld i sommras o blev dömd för nån vecka sen i hovrätten.
efter stölden ville hon ej bo kvar här men jag sa man kan inte bara flytta efter som barnen dar dagis jag har mitt jobb o hon har inget jobb så tror mycket har med det o göra men vet dock ej
hon åkte ditt för stöld i sommras o blev dömd för nån vecka sen i hovrätten.
efter stölden ville hon ej bo kvar här men jag sa man kan inte bara flytta efter som barnen dar dagis jag har mitt jobb o hon har inget jobb så tror mycket har med det o göra men vet dock ej
Ja, vad är det som säger att polisen inte ser allvarligt på det? Bara för att de ser allvarligt på det betyder inte att de automatiskt hittar dem direkt vet du.
Ja, man ska vara försiktig med att hjälpa föräldrar med försvinna barn. Det betyder inte att man aldrig ska vara hjälpsam och att ge råd för hur man kan gå tillväga är inte detsamma som att berätta var de befinner sig.
Sen är det också så att när det rör sig om en mamma som stuckit med barnen så blir folk mer misstänksamma och antar att pappan är ett misshandlande svin eller något.
Hade det varit en mamma som skrev här så hade hon garanterat fått betydligt mer sympati och sluppit bli ifrågasatt som TS blir.
Ja, jag ser vad du skriver men det spelar ingen roll för jag är fortfarande övertygad om att om det var en mamma skulle folk vara mindre misstänksamma och mer benägna att hjälpa.
Du behöver inte undervisa om vem som letar efter försvunna personer, det vet jag mycket väl. Sannolikt vet TS det också och har kontaktat myndigheter precis som man ska.
Det spelar ju dock ingen roll, för som förälder vill man såklart göra allt man kan och bara för att man kontaktat polis, socialen och vad som nu mer finns så sätter man ju inte sig i soffan och rullar tummarna och bara väntar utan det är nog ganska normalt att man vill försöka själv också, det är ändå ens barn det handlar om.
Ts skriver i sin Trådstart:
"Jag gjorde en egenmäktighet med barn anmälan. som ligger hos polisen."
Så konstigt att du klagar på honom över att han inte har kontaktat polisen fast han gjort det.
Det må hända.
Men det är ändå direkt SMAKLÖST att bara sitta (indirekt men ändå mycket tydligt) och anklaga TS som du gjorde utan faktagrund som du gjorde i inlägg #10. För att sedan desperat försöka släta över det med en smaklös brasklapp "Det är synd om dig om hon stuckit utan anledning..."
Fast du, TS har inte gått ut med signalement på mamma eller barnen eller bett om hjälp att hitta dem, utan mer råd om hur han ska handla i situationen. de råd som de som läser kan ge utifrån den info TS ger kan inte leda till att en gömd mamma och barn hittas eftersom vi inget vet om varken mamma eller barn. Att ge allmänna råd i detta fall är inte samma som det som polisen varnar för att man inte ska göra, dvs sprida bilder och sökinfo med personers signalement.
Det var DU som fixade att tråden började spåra ur.
Det gjorde du i inlägg #10 började indirekt men ändå tydligt insinuera att TS var en våldsam person.
Vad var ditt syfte med att sitta och indirekt men ändå tydligt utgå från att TS är en våldsam person utan att ha några som helst fakta på handen?
Men hur tror du att tråden hade sett ut om TS hade varit en kvinna och mannen varit den som försvunnit med barnen?
Jag är i alla fall rätt övertygad om att alla hade tyckt synd om TS då och försökt hjälpa henne att få tillbaka barnen.
Men bara för att han är en man så dras det slutsatser om att han är våldsam och att mamman därför tagit barnen med sig och stuckit?
Det kan alltså inte bero på att mamman mår dåligt och knaprar piller och försöker fly undan rättvisan efter att ha blivit dömd för en stöld?