Swelondon skrev 2017-03-22 00:36:03 följande:
Ni verkar ha lagt upp det bra! Jag ska fundera lite mer.
Det är inte lätt när man bor i olika länder. Får jag fråga hur gammal din dotter är? Och skulle du låta din dotter vara i England själv med sin pappa och spendera tid utan att du är med? Många frågor hehe. Intressant och se hur andra tänkt kring de:)
Nu är dottern 10 år men jag och hennes pappa gick skilda vägar redan under graviditeten. Jag tycker hon är tillräckligt gammal för att kunna sova över hos pappan, men hon totalvägrar. En gång spenderade de faktiskt några dagar tillsammans på ett läger, det var fullständig katastrof!
Det vore kanske annorlunda om han bodde närmare och de träffades mer regelbundet. Men när det bara blir några gånger per år, ja då är det svårt att få till en så pass trygg relation att barnet kan sova över.