Inlägg från: klyban |Visa alla inlägg
  • klyban

    Moderaternas moraliska haveri och vägen mot botten

    FDFMGA skrev 2017-08-20 18:45:26 följande:
    Det kan diskuteras om det verkligen är så i en tidsålder där en faktafobiker blev president i USA

    Så du anser valet är lägga sig platt när det råkar blåsa lite snålt, det förklarar detta överdrivna användandet.
    Hade det var ett mer sparsamt användande så hade jag inte tröttnat på det, och går man dit så har man sänkt sin nivå.
    Det finns inget annat de hatar mer än fakta, därför ska fakta tala mer än någonsin.
    Högerextremerna de är lite som barn, och bör behandlas som sådana och vara övertydlig med dom.


    hur många meter var det?
  • klyban
    man och nöjd skrev 2017-08-20 23:19:55 följande:
    Har du tips på hur man behandlar vänsterextrema? Där har jag en känsla av att fakta inte biter överhuvudtaget.

    Vi har ju sett hur dessa falanger också trixar med sanningen, och har en hel del tankefel.
    Verkar som om man kommer för långt ut på den politiska skalan, så kickar agendor in, och agendor  är mer viktiga är fakta.
    Så fakta är lika viktigt här, vi ska veta dessa grupper innehåller inte så himla många människor.
    Dock väldigt högljudda och man kan tro de är mer.

    En sak som är inte bra, det är att dessa grupper har sugit in lite människor, som också börja anse tulla på sanningen är helt okey.
    Därför är fakta väldigt viktigt, och varje fakta bör övervägas mycket noggrant , så man inte hamnar i en situation där faktan är tveksam.
    dvs inte fastna i en lögn, men sånt är lättare sagt än gjort och kräver en hel del av en.


    hur många meter var det?
  • klyban
    nattuw skrev 2017-08-20 19:11:09 följande:
    Fakta är tyvärr inte särskilt effektivt. Anledningen till att politiker och reklammakare siktar in sig på känsloargument samt ofta uppvisar en ringaktning gentemot fakta är att känsloargument säljer.

    Med känsloargument avses då positiva eller negativa kopplingar och inte de vulgärargument och invektiv som vissa använder sig av.

    Jo, fakta är det bästa emot såna som ljuger, men diskussionen har så många delar, så vissa av dom är som du säger bara känslor.
    Och fakta gör inte mycket nytta där, så säger inte emot.
    Sen ger jag inte mycket för känslo-argument/utpressning, då det ofta blir en hel del nonsens.


    hur många meter var det?
  • klyban
    nihka skrev 2017-08-21 20:33:47 följande:
    Vad är det som pågår? Misstroendeförklaringar mot ministrar för att man inte gillar regeringens skatteförslag. Man gillar väl sällan varandras skatteförslag. Det är väl därför det finns olika partier och olika typer av ekonomisk politik. Suck och dubbelsuck.
    Verkar som de börjar leka Trump, för detta var faktiskt rätt sjukt.
    Och hur de kommer fram till detta och nyttan vore väldans intresserad och veta.
    hur många meter var det?
  • klyban
    Tom Araya skrev 2017-08-22 14:57:12 följande:
    Det handlar om förtroende för de idag aktiva politiker som varit med och tilldelat Bildt de uppdrag han haft och har sedan sin tid som statsminister och partiledare för moderaterna.
    Bildt känns som historia.
    hur många meter var det?
  • klyban
    nattuw skrev 2017-08-23 00:22:12 följande:
    Nej jag tror SD har mest att förlora på att övriga partier börjar bedriva realpolitik. Särskilt om de övriga även skaffar sig någon form av ideologisk kompass och börjar koncentrera sig på frågor som berör väljarna istället för att strunta i de frågor som är viktiga för folket. Det skulle göra att behovet av ett uppstickarparti som SD skulle minska.

    Jag tror dessutom inte att S frivilligt skulle släppa sin plats vid köttgrytorna utan vara tillräckligt pragmatiska för att själva lägga om sin politik om deras inflytande skulle hotas på allvar. Dock med den reservation att interna slitningar skulle kunna slita isär eller handlingsförlama paritet.

    Och gör man så, så kommer SD tappa all sitt momentum.
    Vad det sen skulle leda till kan man undra.


    hur många meter var det?
  • klyban
    Flash Gordon skrev 2017-08-23 06:52:06 följande:
    Jag ser det som såhär:

    När Alliansen börjar göra upp med SD i frågor där de ligger nära varandra kommer SD att få genom mycket mer av sin politik, mycket lättare.

    Samtidigt, om Alliansen tar SD i hand, så kommer S att vara borta från makten för kanske decennier framöver.

    Nä, ingen sosse ger naturligtvis någonsin upp Makten (my precious) frivilligt men vad ska de göra? Redan idag har vi ett ungefär 60-40-övertag för det icke-socialistiska i Riksdagen.

    S kommer aldrig att kunna regera igen om inte några/något av de borgerliga partierna, eller SD, tillåter dem att göra det.

    Mycket kan man inbilla sig, men inbilla sig S kommer vara borta i decennier, så har man allvarliga problem med förstå politik.
    SD kommer tappa sitt momentum samma dag de börjar samarbeta, så vi får väl se hur många procent de nöjer sig med innan de gör så.


     


    Rätt lustigt att vi får en situation i Sverige där enda vägen är ett parti som SD, och inget annat parti förstår vikten av frågan som folket har i större och större utsträckning.
    Ser folk till höger och vänster trycks mot SD och går över till dom, då man insett det är enda sättet och få en ändring.
    Tragiskt för Svensk politik faktiskt, men inser att det är så det kommer bli.
    Enda man kan hoppas på att vi inte blir fascist/nazistland.


    hur många meter var det?
  • klyban
    KillBill skrev 2017-08-23 07:10:58 följande:

    Jag ser det så här, i samma ögonblick som alliansen med moderaterna i spetsen på allvar börjar samarbeta med SD så kommer M decimeras till ett mycket litet parti samtidigt som alla social-liberalt sinnade liberaler och centerpartister kommer att fly till socialdemokraterna. Dvs om alliansen börjar samarbeta med SD så är det sista spiken i kistan  för alliansen. 


    Finns det ens liberaler i Sverige, då inte ens det parti i riksdagen som kallar sig liberaler ens är i närheten av att vara liberala.


    hur många meter var det?
  • klyban
    nattuw skrev 2017-08-23 07:32:53 följande:
    Det finns säkert gott om svenskar med liberala värderingar. Att de saknar ett parti som kan företräda dem är en annan sak (L borde stämmas för falsk marknadsföring).
    Ja, det borde man.
    Men frågan är varför man använder liberaler som svärord ibland, när det inte ens finns ett parti för dom i riksdagen för dom.
    Känns i bland som en del är bara intresserade svinga vilt omkring sig.
    hur många meter var det?
  • klyban
    Flash Gordon skrev 2017-08-23 10:34:01 följande:
    Sådärja.

    AKB stod alltså precis i direktsänd presskonferens och krävde 2% av BNP till försvaret.

    Eftersändning här:
    www.svd.se/just-nu-m-haller-presstraff-om-for...

    Hon och Han Wallmark argumenterade väl för varför man måste upp rejält i försvarsbudget.

    Ansvarsfullt. Tydligt.

    Så ska det låta.
    Det låter som det finns en NATO flört bakom den.
    hur många meter var det?
Svar på tråden Moderaternas moraliska haveri och vägen mot botten