anaxo skrev 2017-06-19 12:47:46 följande:
AKB vill gifta sig med SD som obstruerar vår demokrati?
SD vill pådyvla oss inopportun media?
Hitler litade inte heller på medier
Heil Trump! Heil vårt folk! Heil seger!
Talet av den amerikanske vit makt-ledaren Richard Spencer i Ronald Reagan Building i Washington var inte avsett för offentligheten. Men när tidningen The Atlantic publicerade en mobilfilm där de ungefär 200 deltagarna gjorde Hitlerhälsning blev det ramaskri.
Richard Spencer talade om glädjen över Donald Trumps valseger och om sin vision om ett homogent Amerika. Om att USA är de vitas arvslott - övriga hör inte hemma där.
Mainstream media, eller vi kanske ska benämna dem på originalspråket tyska, Lügenpresse sa han och log.
Det var inte särskilt subtilt - "Lügenpresse" var vad Adolf Hitler kallade fri media i 30-talets Tyskland.
Att polarisera är lika illa som nazism, och med detta inlägg där du kallar ett helt parti och deras väljare för nazister.
Hjälper ingen.
Det man ska göra är riktiga in sig på det som verkligen är dåligt, än såga alla som röstar på SD.
Enda som kommer ske då, är att det blir vi mot dom, och det är den dagen det spelar ingen roll om du är nasse eller inte, folk kommer dö och skadas när man gör upp.
Dock det som Trump håller på och underminerar media som inte klappar han medhårs, är givetvis ett stor problem det med.
Dock tror jag grundlagarna är alldeles för starka i USA, det har man visat ett par ggr redan med Trump.