• Solen2

    Ruvartråd

    KinderM skrev 2017-01-24 16:27:14 följande:

    Ja imorgon finns en god chans att du får positivt testresultat. Håller tummarna för dig. Du får inte glömma att berätta hur det går!

    Idag fick vi ett brev som sa att de inte lyckades frysa ner några ägg :(

    Störigt och vill knappt tro det eftersom jag hade över 30 äggblåsor, fick ut 25 ägg varav 10 mogna för befruktning. 8 st befruktades, i lördags när vi gjorde återföring sa de att 4 st verkar vara bra nog för frysen (blastocyster). Idag får man ett brev som säger 0 ägg i frysen! Vem orkar göra om allt det här på nytt och hur är det möjligt??

    Hoppas nu verkligen på att det blir positivt när det är dags att testa sig. Tänkte själv vänta till söndag vilket blir ruvardag 8.


    Fick också brev igår om att inga av de resterande 4st lyckades frysas. 
    Vet precis hur du känner dig. Att om det nu inte går vägen med de som de satte in så är vi tillbaka på ruta noll igen.
    Vi blev ledsna och besvikna. Vi fick ut 12ägg vara 6st blev befruktade, av dessa delade sig 5st normalt. 

    Ruvar på en 2-dagars och är nu på ruvardag 7. Om man ska räkna dagar från ET. 

    Testdag 6 feb, men det är en måndag så vi kommer testa redan på söndagen för om det är negativt så behöver man inte gå till jobbet samma dag. 
  • Solen2

    Fick min mens i fredags. Tjuvtestade igår lördag, negativt så klart. Har testdag i morgon men det lär ju inte ha ändrats tills dess. Så inser att den här första omgången är över. Har tyvärr inget i frysen så det är att börja om på noll.

    Ska bli intessant att se vad läkaren säger på uppföljningssamtalet hur de tycker att det har gått och hur vi ska gå vidare.

    Ska faktiskt bli skönt att få leva som vanligt några veckor nu.

Svar på tråden Ruvartråd