Anonym (Öhm...) skrev 2016-10-17 09:40:59 följande:
Vari mitt inlägg skriver jag att jag gillar våldsporr? Jag har aldrig sagt att jag gillar eller ogillar det, men jag har absolut inga som helst etiska problem med att det finns.
Daniel12 skrev 2016-10-17 09:22:26 följande:
Jag skulle tro att de flesta feminister skulle anse dig högts olämplig som feminist med den inställningen.
Varför det? Jag har aldrig hamnat i bråk med andra feminister om min syn på pornografi. Det är förmodligen eftersom majoriteten av alla feminister förstår att det är fiktion vi pratar om. Visst finns det problem i porrindustrin, det har jag aldrig förnekat, men att vara emot porr för att man tror det är kvinnoförnedrande är som att vara emot komedier eftersom man är rädd att alla inte kan skratta åt dem.
Folk tittar på porr för att bli kåta, likväl de ser en actionfilm för att känna spänning. Konsumtionen i sig skiljer sig inte åt.Haha... Vet du ens hur porrbranschen ser ut? Alla seriösa producenter är väldigt noga med att låta skådespelarnas fria vilja vara prio ett (dvs ingen är tvungen att göra något vederbörande inte vill). Det finns en jäkla massa jobb folk inte trivs med men inte säger något om. I praktiken är det inte ovanligare att någon i porrbranschen ogillar sitt yrke som någon bakom kassan på närmsta mataffär.
Skådespelerskorna får knappast lika bra betalt som du tror, även om det nog är den enda yrkeskåren där kvinnorna tjänar mer än männen.
Daniel12 skrev 2016-10-17 09:22:26 följande:
Tycker du även att det var rätt åt den rullstolsbundna kvinnan på Gotland att hon blev våldtagen?
Ingen förtjänar att bli utsatt för sexuella kränkningar. Dock är din slutledningsförmåga helt irrationell.
Du har inga "etiska problem" med det, nä. Rent visuellt är det "fiktion" ja. Men det finns en inte så smickrande verklighet bakom "fiktionen". Men du har helt rätt i att oavsett yrke så finns ju alltid de som inte gillar sina jobb, även om du hänsyftar till det för att komma undan lättare med ditt resonemang.
Dessutom har jag aldrig sagt att ALL porr bör förbjudas, bara de mest extrema avarterna av den. Vad som kan ses som förnedrande är förstås individuellt, men vi lever i en tid då gränserna har suddats ut och tidigare värderingar och ideal har luckrats upp. Tendensen att flytta fram gränserna för vad som är acceptabelt när det gäller porr går hand i hand med laglösheten i övrigt i samhället - att folk är mer och mer oärliga, fifflar, begår brott, våldtäkter, trampar på andra för egen vinnings skull osv osv. Tillochmed rättsväsendet har gett vika för "utvecklingen", då man släpper våldsbrottslingar, våldtäktsmän och mördare fria eller ger dem löjligt låga straff. Den som inte ser den övergripande nedgången och förfallet är selektivt blind och/eller lever i förnekelse.
Men jag tror kanske att vi stannar där, för med ditt resonemang kring det hela lär vi inte komma så mycket längre. Men om det är något som är oklart angående min inställning, så fråga gärna, så ska jag svara..