hur ska jag orka föda om jag aldrig sover ordentligt?
Jag blev sjukskriven sista 3 månaderna med andra barnet främst pga sömnbrist. Jag hade också svårt att somna, vaknade mkt på nätterna och blev väckt av mitt barn. Var väldigt stressad över att lyckas sova för att orka med vardagen. Det blev en ond cirkel.
Det var i alla fall skönt att bli sjukskriven, då sov jag 1-2 Tim på dagen och orkade i alla fall hämta på förskolan och laga middag.
När förlossningen kom orkade jag ändå och kände mig oförskämt pigg efteråt. All energi kom tillbaka så fort som barnet var ute. Gick inte opp mkt i vikt under grav utan barnet tog min energi.
Med första barnet hade jag varit vaken 48 Tim när värkarna drog igång. Och jag var så sliten att jag inte kunde gå på 1-2 dagar efter fl.
Men man orkar på nåt konstigt sätt ändå! Din man kan väl ta f-ledigt och avlasta? Man blir så deppig och konstig av sömnbrist.