• levainuetblogg

    Ofrivilligt barnlös-vår resa

    Jag och min sambo har försökt att bli gravida i 1,5 år- utan resultat. Om några veckor startar vi utredning för att se om det finns någon orsak till att vi är ofrivilligt barnlösa.

    Kanske är vi fler här ute som är i samma situation?


    Det här är vår resa: www.nouw.se/levainuet


    Stay tuned!
  • Svar på tråden Ofrivilligt barnlös-vår resa
  • levainuetblogg

    [quote=76895092][quote-nick]Kelsson1 skrev 2016-08-19 06:48:26 följande:[/quote-nick]Jag läste din blogg och kände igen mig.

    Jag var där du är nu innan vi lyckades att få våra guldklimpar.

    Minns så väl den där längtan och besvikelsen varje månad när mensen envisades med att komma.

    De månaderna när mensen var sen så kom förhoppningarna ännu högre och raset var än värre när den ändå kom.

    Vi fick aldrig riktig förklaring till vår barnlöshet.

    Efter utredning visade sig att jag hade för mycket övervikt och kunde inte få behandling på en gång. Det gjorde att det tog hela 8 år för oss innan vår dotter kom genom IVF.

    Tyvärr får man höra många dumma kommentarer om folk vet att man försöker skaffa barn. Att man ska slappna av och tänka på något annat är bara ett av de.

    Folk vill väl men de förstår inte hur det är.

    Idag har vi lyckats få två barn genom IVF, en flicka och en pojke känns som man vunnit jackpot på lotto två gånger

    Önskar er lycka till![/

    Hej,

    Vad härligt att höra att ni fick era guldklimpar tillslut efter så många års kämpande :) även fast man faller från bergets högsta topp varje månad, så är det ändå de här solskenshistorierna som gör att man orkar hålla modet och vågar hoppas igen.

    Det är knappt två veckor kvar tills vi ska träffa en läkare. Det ska bli gott å äntligen få komma igång med den här prosessen nu :)

  • levainuetblogg

    Hej,

    Du är så välkommen till tråden :)

    Det är skönt att prata med andra i samma situation. Ingen annan som inte har varit här där vi är nu har nog svårt att förstå exakt hur det känns.

    Hur länge har ni försökt få barn? Vi har försökt snart i 1,5 år.

Svar på tråden Ofrivilligt barnlös-vår resa