Inlägg från: Anonym (Elisa) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Elisa)

    Ni som valt bort att skaffa barn, ångrar ni ert beslut?

    Nej jag ångrar absolut inte att jag valde bort att skaffa barn..

    Jag gjorde t.om abort när jag var 28 pga att jag o min man inte ville ha ngr ungar.

    Det finns så många andra roliga saker att välja på förutom sömnlösa nätter, kolik, skrik och griniga ungar..

  • Anonym (Elisa)
    Anonym (Ung mamma) skrev 2023-12-08 20:40:49 följande:

    Jag skaffade barn när jag var 21 år och jag ångrar mig inte en sekund 


    Fel tråd för dig kanske!?

    TS frågade om dom som valt bort att skaffa barn ångrade sitt beslut..
    inte om dom som skaffat barn ångrade sitt beslut..

    Så tröttsamt att vissa på FL inte kan läsa inantill ens..Skärp dig!
  • Anonym (Elisa)
    USA111 skrev 2023-12-22 18:51:36 följande:

    Inte än men kan hända när man är 85!!!


    Never ever att jag ens kommer komma att tänka på ouppfostrade, snoriga skitjobbiga ungar OM jag nu ens skulle bli 85..Tomte

    Tvärtom i såfall så skulle jag  fira Skål att jag inte hade ngr jäkla jobbiga barn, barnbarn eller barnbarnsbarn. jag börjar nästan gråta när jag tänker på barnbarnen som jag aldrig någonsin kommer få..HAHA ..skojar.

    Nej vill man inte ha barn så har man väl ändå tänkt liiiite längre än näsan räcker och vet att man inte heller vill ha ngr jobbiga jäkla barn-barn heller eller barn-barns barn..ännu värre!

    Det finns roligare saker i livet än barn..Dessutom är det så vanligt eller "normalt" och vem vill vara en tråkig "normal" människa egentligen..

    Jag tror att många som skaffat barn däremot ångrar sig många ggr under dom första 15-25 åren av barnets liv.. Det ser man ju ständigt, föräldrar som inte orkar längre pga barnen, osv osv i all oändlighet.. Det slipper ju vi..och vi kan pusta ut. 😂 
Svar på tråden Ni som valt bort att skaffa barn, ångrar ni ert beslut?