Använda det mesta av vinsten till amortering?
Andrezinho86 skrev 2016-03-30 12:22:47 följande:
Hej,Jag och min fru ska snart sälja vår bostadsrätt, värd ca 3,7 miljoner kr, och från den kommer vi att göra en vinst (efter skatt) på ca 1,37 miljoner kr. Vi kommer att köpa en billigare bostadsrätt på högst 2,5 miljoner kr.
Vi kommer lägga undan en del pengar som en buffert, men sen kommer vi till den stora frågan. Säg att vi lägger in en kontantinsats på 600 000 kr (24 %) och lånar resten, ca 1 900 000 kr. Då har vi samma lånebelopp som tidigare. Vi har också då ca 770 000 kr kvar i sparpengar från försäljningen av vår bostadsrätt.
Vad vore klokt att göra med de pengarna i det här läget?
a) Amortera så mycket vi kan på lånet, ca 700 000 kr av de 770 000 kr
b) Amortera på lånet med drygt hälften, men lägg undan ca 300 000 kr till buffert
c) Spara resten av sparpengarna i t.ex. fonder, betala av studielån,
d) Annat alternativ
Med amortering menar jag en direktbetalning. Sen att vi fortsätter amortera ett mindre belopp varje månad.
Hur hade ni gjort? Motivera varför, tack.
Med vänlig hälsning
Andreas
Då skulle jag se till att ha en buffert på 3-6 månaders KOSTNADER i ert hushåll. Säg att det motsvarar 100.000. Då vet ni att ni kan leva som vanligt i 3-6 månader om någon av er skulle bli sjuk eller arbetslös eller vad det nu är.
Resten av vinsten skulle jag lägga in i bostaden, för att få ner lånet så mycket som möjligt. Det bli alltså:
600.000 + 670.000 = 1.270.000.
Då är ert bostadslån nere på 1.230.000
Det kan man sedan sikta på att amortera av på kanske 10 år (ca 10.000 i månaden) men det beror ju på hur era inkomster ser ut.
.
Alternativt, om ni har andra lån med sämre villkor, så hade jag använt pengarna till att betala av dessa före att minska bostadslånet.
.
Poängen är i alla fall att så småningom bli skuldfri via hård amortering. Att verkligen äga allt man faktiskt äger. Att inte behöva bekymra sig om att klara av att betala räntor om något händer. Att vara fri att använda hela sin egen inkomst till vad man vill.
Jätteskönt.