Inlägg från: Anonym (sjukt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sjukt)

    Ska män ha rätt till "juridisk abort"?

    Maddi skrev 2016-03-05 07:13:48 följande:

    Det är ett bra förslag. Då har männen också en chans till lite jämndtälldhet i frågan. Om man bortser från våldtäkt så är man ju två stycken som ville ha samlag och idag är det bara upp till kvinnan att bestämma om hon vill ha barn eller inte. Varför skulle då inte männen ha den rätten att frånsäga sig faderskapet?

    Fast nu är ju jag den som tycker att abort går att göra för lätt i Sverige. Har man inte använt kondom så tycker inte jag att man heller har rätten att göra abort hur som helst.


    Då skulle du nog få bestämma dig. Du kan inte ha båda åsikterna om faderlig abort skulle gå igen (kommer det såklart inte).
  • Anonym (sjukt)
    Maddi skrev 2016-03-05 08:04:44 följande:

    Va?


    Ja. Du sa att om man inte använt kondom så ska man inte ha rätt att göra abort hursomhelst. Att det ska bli hårdare krav på abort. Men samtidigt ska män få möjlighet att göra abort fram till 18e veckan. Eller är kravet för hårdare abort bara riktat till kvinnor som inte "använder kondom"?
Svar på tråden Ska män ha rätt till "juridisk abort"?