Inlägg från: Anonym (Nyfiken) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Nyfiken)

    Bonusmammor

    Varför är ni så hatiska när det gäller bonusmammor? Är det svartsjuka som får er att vara så upprörda eller tycker ni alla bonusmammor är hemska?

    Varenda tråd som har med bonusmammor att göra får så extremt mycket hatiska kommentarer och bonusmamman borde lämna sin partner..

    Men när det gäller familjer med biologiska barn så bör man ta hjälp av sin parter, psykologer, familjeterapi, utredning av barnen om dom är jobbiga osv osv osv.

    Jag undrar helt enkelt vad ni har emot bonusmammor?

  • Svar på tråden Bonusmammor
  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (Loppan) skrev 2016-02-03 12:22:59 följande:

    Det är väl främst i trådar där styvmamman inte kan acceptera att där finns barn och biologisk mamma med i bilden.

    I trådar där styvmamman vill minska på barnens umgänge med pappan, från VV till VH.

    Jag är själv biologisk mamma och bonusmamma. Jag tar aldrig åt mig av vad folk skriver, då jag vet att jag inte är en av de bonusmammorna det talas om.

    Jag har rent mjöl i påsen! ;)


    Hehe Jaa när det kommer såna bonusmammor så förstår jag att folk reagerar.

    Men jag menar även när det är helt obefogat, som en bonusmamma som tycker nått är fel på barnet för den beter sig underligt eller att en bonusmamma helt enkelt inte älskar sitt bonusbarn helhjärtat blir det otroligt dålig stämning. Jag menar alla kan inte älska sina bonusbarn, man behöver inte heller tycka om dom, så länge man respekterar dom.

    Och tänk om det i vissa fall faktiskt är så att något är fel på barnet? Jag har läst flera trådar där biomammor ber om hjälp att förstå varför sitt barn beter sig som den gör, och då är alla väldigt hjälpsamma och berättar om egna erfarenheter, men när en bonusmamma ber om hjälp, då borde hon istället lämna sin partner, eller inte lägga sig i för det är föräldrarnas ansvar osv osv det finns många exempel där bonusmamman inte menar illa men får onödigt mycket hat bara för att dom är just bonusmammor..
  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (Lisa (bonusm)) skrev 2016-02-03 12:30:47 följande:

    Sant, de bonusmammor sol verkligen vill ha hjälp med ett problem och respekterar barnen brukar få bra hjälp. Tyvärr finns det många som bara spyr ut hat över bonusbarnen och det normaliseras tyvärr ofta härinne.


    Jaa absolut, visst är det folk som hjälper till, men jag menar alltså när det egentligen lika gärna skulle kunna vara en biomamma, lärare eller någon annan anhörig som skulle skriva samma sak, så får bonusmammorna ta emot väldigt mycket tråkiga kommentarer. Jag menar självklart inte när någon skriver hur dom hatar barnen och dom är bara ivägen osv.
  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (Lisa (bonusm)) skrev 2016-02-03 12:43:45 följande:

    Å andra sidan är ju såna saker föräldrarnas ansvar. Jag har en bonus och ett biobarn, men jag skulle nog känna att jag var lite too much om jag börjat "leta fel" ringa och fråga runt ifall bonus tex hade en diagnos. Sådant tar jag med pappan, sedan är det upp till honom och mamman att göra något åt det. Minns en tråd för ett tag sedan där bonusmamman körde över båda föräldrarna och skulle kontakta Bup och jag vet inte allt.


    Jojo det är ju överdrivet, men att leva med ett barn som inte föräldrarna inser att det är galet med kan ju inte vara lätt, att fråga i en tråd anonymt tillexempel på familjeliv tycker inte jag är att gå över gränsen.
  • Anonym (Nyfiken)

    Om jag får ta tillbaka tråden, som alltså inte handlade om vad ni tilltalar varandra i hemmet, så är min fråga fortfarande vad folk har för problem med bonusmammor/pappasnya/ styvmamma/ plastmamma/ extra mamma/ eller vad ni nu vill kalla det.

    Jag menar alltså obefogat hat.

    Är det så att ni har problem med ert barns bonusmamma och väljer att ta ut det på vilken bonusmamma som helst på ett forum? Eller är det något annat som ligger bakom?

    Jag menar inte ni som reagerar om ett barn verkar fara illa utan ni som tänder till bara ni hör ordet bonusmamma.

    /ts

  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 13:13:04 följande:

    Jag blir lite nyfiken över hur denna fråga uppstod?


    Jag har läst ganska många trådar under långtid om just det här och det finns folk som hugger i varje tråd. Läser man sen någon liknande tråd fast det är biomamma som skriver av sig så blir det en helt annan stämning.

    Jag själv är inte bonusmamma men jag har egna barn, men är dock inte tillsammans med deras pappa längre, han har inte heller skaffat någon ny, men den dagen kan jag inte förstå att jag skulle kunna hata den människan utan grund.

    Jag var även tillsammans med en kille för ganska många år sen, där biomamman åkte hem till min bostad( vi bodde inte ihop)hon var förbannad och bad mig att inte träffa barnen, hon tyckte inte jag passade in i deras liv, jag blev väldigt paff, backade och lämnade min kille, den här kvinnan hade aldrig träffat mig innan men ändå var hon skogstokig på mig.

    Jag är själv uppväxt med en bonusmamma som jag trivdes med och hon var hård mot mig, men alltid rättvis. Hon visade vad som var rätt och fel i hennes och pappas hem på samma sätt som min mamma gjorde det i hennes hem. Men min mamma tyckte inte om henne. Jag förstår fortfarande inte varför och min mamma kan inte ge mig ett vettigt svar. Hon tyckte min pappa blev larvig när han träffat henne, men jag tycker inte det är en vettig orsak.

    Det var där frågan uppstod.
  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 14:42:28 följande:

    Du menar att det i trådar huggs på bonusmammor till skillnad från biomammor?

    Min tanke är att det kan vara som så att det finns dom som anser att bonusmamman inte ska ta en mammaroll för barnet.


    Det är precis det jag menar.

    På vilket sätt ska de inte ta "mammaroll"? I min värld kan ingen ersätta mamma, men skulle jag träffa en man med barn sen innan, skulle jag vilja knyta an med barnen, inte bli deras mamma, men jag vill bli en vuxen som bryr sig och som sätter krav och regler i vårt hem. På samma sätt som jag vill att min blivande ska kunna känna om mina barn.
  • Anonym (Nyfiken)

    Om jag får avbryta erat tjaffs, så har ni läst tråden " Jag orkar inte med mitt barn! =( " som är aktuell nu? OJ vad folk är hjälpsamma och snälla. Tänk om tråden istället hetat "Jag orkar inte med mitt bonusbarn! =(" då kan jag lova att det hade blivit svar om att hon borde lämna sin karl.

  • Anonym (Nyfiken)
    Anonym (M) skrev 2016-02-11 12:03:46 följande:

    Nej,den tråden har jag inte läst.

    Menar du att tonen där är en annan?


    Exakt!

    Jag menar, folk går in i den tråden med inställning att hjälpa, se vad ts faktiskt skriver och vad det är barnet gör som faktiskt är så jobbigt och hur man kan hantera situationen och hur man kan få det bättre.

    Hade det stått bonusbarn, hade folk redan när dom sett rubriken, taggat till. Iallafall är det så jag har tolkat det. För i nästan identiska trådar, där det verkar vara något som är galet med barnet, så borde bonusmammor lämna sina familjer om det inte passar. Medan i den här tråden kommer väldigt fina "kämpa" "det blir bättre" "har ni kontaktat bvc?" Kommentarer.

    Det är precis det här jag menar, varför är folk inte lika snälla när en bonusförälder vill be om hjälp, eller bara vill skriva av sig för att se om det finns någon som har samma problem, det är så sorgligt.
Svar på tråden Bonusmammor