• Frögurka

    hur många har testat "hook effekt"?

    De går ut på att en tid in i en graviditet så når teststrecket sin starkaste styrka, för att efter ytterligare en tid börja bli något svagare vilket ska bero på att testerna inte klarar av FÖR höga nivåer av HCG. Om man då spär ut urinen me vatten så ska man på så sätt kunna få starkaste möjliga styrka igen.
    Vill bara kolla era erfarenheter kring de :) Hur mkt har ni spätt ut? Vid vilken vecka upptäckte ni ngt svagare test? Vad blev resultatet med 2 olika tester i samma urin där den första är outspädd o den andra utspädd?

  • Svar på tråden hur många har testat "hook effekt"?
  • cameleon

    Jag har inte testat men måste ändå skriva.. Jag testade på väldigt koncentrerat urin och fick ett jätte svagt streck (så svagt att jag blev orolig), några dagar senare tog jag mitt sista test på väldigt utspädd urin (knappt någon färg alls) och fick ett jätte stark streck. Jag hade hållit mig ganska länge båda gångerna. Jag har alltid fått starkare streck ju mer koncentrerat urinen varit men tydligen inte nu. När jag testade var jag nog i vecka 10-11 nånting.. 
    Nu är testen slut och det är för jävla skönt, haha..!

  • Ida1994

    Hej! Jag testade Hook effect när jag märkte att mina test började bli svagare än de tidigare varit, vilket skedde i vecka 8-9. Hade fram tills dess haft väldigt starka streck, så blev nyfiken på om det kunde ha något med det här att göra.

    Tog två test, ett i urin och ett i samma urin fast utspätt med 1/3 vatten. Det som jag mätte i det utspädda urinet är det översta testet på bilden, alltså klart starkare än det jag mätte i rent urin. Så i mitt fall rörde det sig antagligen om den så kallade Hook effect :)

  • Ida1994

    Så kom bilden såklart på fel håll. Testet till vänster är det som mättes i utspätt!

  • Vandelay

    Förlåt men... varför? En kul grej bara eller finns det nåt syfte?


    Vandelay Industries. Import, export, architecture and latex. These pretzels.... are making me THIRSTY!
  • Ida1994

    Jag blev orolig när jag såg att testerna blev svagare, även fast man hört att de blir det efter ett visst antal veckor. Fick då höra om det här och det var därför jag testade. Hade ändå en hel drös kvar med stickor hemma. Sen dess har jag inte testat mer :)

  • Frögurka

    Testade idag ja me :) De översta är outspätt, de undre är ca 1 del urin o 10delar vatten. Vääääldigt utspätt alltså.. Från samma kiss såklart..
    Tycker de är jäkligt häftigt o konstigt :)

  • Meddelande borttaget
  • Blecka

    Hej 

    detta är första gången jag svarar på någon tråd på familjeliv men skriver i hopp om att kunna lugna någon som skulle få mycket svagare teststreck än kontrollstreck, när man egentligen kommit en bit in i graviditeten. 


    med över 6 missfall och sjukt många kemiska graviditer i ryggen, samt en älskad frisk pojke på 2 år så har jag varit med om hooks effekt 2 gånger. Med min lyckade graviditet och nuvarande, går in i vecka 7 idag. 


    grav 1 fick jag hooks v. 6+1 
    grav 2 fick jag hooks v. 5+6 

    med första graviditeten fick jag panik när jag en morgon spontant bestämde mig för att ta ett sista test för att se att hcg verkligen förblev starkt, istället blev teststrecket knappt synbart.. en mardröm väcktes i tankarna och jag började söka på nätet som en galning - hittade då hooks effekt så jag tog ett nytt test utspätt 0,5 cm urin med 3 cm vatten och vipps så va teststrecket mycket starkare än kontrollstrecket. Där o då kunde jag pusta ut och det blev aldrig mer några tester den graviditeten! 


     


    igår vecka 5+6 hade jag samma tanke ?åh jag tar ett sista test nu när det gått nån vecka sedan senaste, och ännu en gång va teststrecket mycket svagare än kontrollstrecket- denna gång blev jag inte lika nervös utan tog direkt ett nytt utspätt med vatten och strecket på andra testet blev starkare än kontrollstrecket. Så nu blir det inga fler tester utan bara hålla tummarna att denna graviditet går vägen och att det snart kan komma ett friskt litet syskon ❤️

Svar på tråden hur många har testat "hook effekt"?