S c h n a skrev 2016-01-16 01:37:41 följande:
Så är det, jag kan inte veta hur det är att vara man. Det närmaste jag kan komma är att ta del av mäns innersta tankar och försöka leva mig in i dessa. Förstå hur de utvecklats genom livet och varför.
Diskrepansen.. En man med god självkänsla och stark integritet väljer själv, för sin egen skull, han vägrar något annat. Färre ord blir det inte. Men jag har inga större förhoppningar om glaciärerna, om det var det du tänkte.
Diskrepansen gällde förändringen i vad vi skulle kunna uppnå med en upplysning runt sexualitet, i paritet med vad du (helt riktigt) beskrev när det gäller rasism.
Du hade rätt såtillvida att på sexualitet och rasism är till stora delar medfödda och evolutionärt gynnade processer. Som sådana kan man motverka dem med sociala strukturer.
Allt det är korrekt, men sen slutade du tänka.
Ja, rasism kan om inte lösas så absolut mildras med att göra den klarlagd och utbilda om den.
Mansrollen, säger du sen, kan man göra samma sak med. Vilken inte är lika oproblematiskt alls, varvid du fick frågan om hur diskrepansen skulle se ut mellan läget vi har nu och läget efter vi fått ett upplyst samhälle.
Din lösning ovan, som är föredömligt kort formulerad, kommer inte att fungera. För till skillnad från rasism, som bara och endast sitter i våra huvuden på ett enkelt sätt, så skapas mansrollen från faktiska omständigheter.
Det föds naturligt 108 pojkar på 100 flickor. Så 8 är av naturen överflödiga och är tänkta att gå under även om man utgår från livslång monogami. Men det ser inte så som vi vet. Istället är runt 20% av pojkarna oknullbara i princip, ungefär 20% är så knullbara att de kan byta sex mot sex med kvinnor, och de resterande 60% procenten i mitten ä knullbara under förutsättningen att de investerar på något annat sätt förutom sex i kvinnan.
Vi har nu dragit upp den här siffran artificiellt till 120 pojkar på 100 flickor i ålderkategorierna 17 och 18 åringar. Din tanke att det bara är för pojkarna att spotta i nävarna och ta ett djupt tag i sin själ för att lösa den här situationen är alltså ett försök att lösa ett strukturellt problem på individnivå.
Mansrollen frodas i den tävling som naturen skapar som du tror det går att man kan utbilda bort ungefär som rasism, men den är av en annan art.