En käftsmäll till undergångsprofeterna
Dessvärre har ojämlikheten ökat i takt med BNP-tillväxten.
Dessvärre har ojämlikheten ökat i takt med BNP-tillväxten.
Borde inte de rasistiska kommentarerna i tråden bli bortmodererade?
Nämn en.
Men många afghaner är analfabeter. Det betyder att sanningen är jävligt obehaglig, Jag håller med. Lägg till en medeltida kvinnosyn och du har väldigt fina personer att bygga framtiden på.
Antog att du menade att jag var en rasistisk sverigedemokrat. Möjligen är jag rasist, men jag är inte sverigedemokrat. ;)
Förstår vad du menar. Tror jag.
Nu kan du hålla med mig om att man måste veta vilka problem som finns för att kunna lösa dem. :) Att blunda och låtsas som att allt är bra har vi testat. Det gick inget vidare. Resultaten ser du i Rinkeby, Rosengård, Angered...
Menar du på fullaste allvar att det är rasistiskt och obehagligt att påstå att många flyktingar är analfabeter?
Här får du några PK-källor som visar att många flyktingar är analfabeter.
svenska.yle.fi/artikel/2010/03/31/nastan-alla-somaliska-flyktingar-ar-analfabeter
www.ostrasmaland.se/insandare-debatt/100-000-nyanlanda-analfabeter-varje-ar/
tinyurl.com/oeld9rp
SVT: 100 miljoner araber är analfabeter:
www.svt.se/nyheter/utrikes/hundra-miljoner-araber-ar-analfabeter
Miljöpartiet har fått anpassa sin politik till verkligheten. Det är dags för fler att öppna sina ögon och öron och förhålla sig till verkligheten.
Min "rasistiska" kommentar där jag konstaterade att invandring av Afghanska analfabeter inte var ekonomiskt lönsam blev censurerad.Om verkligheten i sig är kränkande så är det snarare du som är för lättkränkt och inte verkligheten som trycker ner en.
Förövrigt så är det inte Sveriges uppgift att utrota analfabetism i tredje världen,det innebär dock inte att vi bör förneka dess existens.
Ja en del har svårt för verkligheten. Verkligheten försvinner dessvärre inte lika lätt som obekväma inlägg.
Invandring i sig kan ju leda till många fördelar,frågan är ju varför Sverige ska tillåta invandring av analfabeter från tredje världen.
Vad sägs om att använda det som fakta istället?
Mera fakta: 50% av alla arbetslösa är utrikesfödda och antalet beräknas växa till 60%. Hur ska dessa arbetslösa bidra till en högre BNP?