skolklass besöka asylboende
Jag tycker det är vansinne. Dels frågar jag mig vad syftet är. Är det att pådyvla barn missriktad solidaritet gentemot de som bor där?
Helt klart ser jag också risk för mina barn. Vare sig personal på asylboende eller skolpersonal kommer kunna garantera säkerheten. Vad blir nästa projekt? Att besöka IS-kontrollerat område i Irak?
Terroristen som SÄPO grep bodde faktiskt på ett asylboende och misstankarna gentemot honom kvarstår ju även om han försatts på fri fot. Dessutom var han knappast ensam. I Boden vågar inte folk släppa iväg sina barn till skolorna. Jag bor i Stockholm och drar mig för att åka T-bana, eftersom SÄPO graderat upp till nästa högsta säkerhetsrisken. Något asylboende vill jag inte besöka och vill för allt i världen inte att mina barn gör det.