• Lord Hans

    köttätning känns som ett psykopatiskt drag

    Anonym (raia) skrev 2015-11-18 10:13:37 följande:

    Är själv vegan sen födseln och i verkliga livet är jag positiv och försöker inspirera folk på ett bra sätt med saklig info och goda recept, men här är jag anonym. Alla vet vad köttproduktion innebär: ett djur växer upp, göds till orimliga proportioner, lever oftast i misär, ser aldrig solen eller får vistas utomhus. HHönorna övergöds såpass tt de knappt kan gå, grisarna bor så trångt att de utvecklar galna beteenden och bla biter av varandra svansarna. För att undvika detta knipsar de sonika av svansen hoskultingarna utan bedövning. Tuppkycklingar mals ned levande och blir djurfoder. Kor går ständigt dräktiga och lakterande från 1-2 års ålder och kalven tas ifrån dom det första dygnet, andra om det är en ekogård. Sen slaktas de vid fem år, trots att deras naturliga livslängd är 15-20 år.

    Detta är bara ett fåtal exempel på hur köttet produceras. Med all denna fakta kan jag inte låta bli att tänka att folk som vet detta som ändå fortsätter äta kött, ägg och mjölk måste ha nåt fel i huvudet.

    Hur kan nån rationalisera det? Det är dessutom enormt skadligt för människor att äta kött. Kan nån förklara? (Att bacon är gott är inte en anledning, nej...)


    Varför skulle man behöva rationalisera det? Kött är gott, räcker inte det? Äter man inte så dör man, växter är också levande och blir till föda.

    Man lever en mycket kort tid på jorden sen dör man och blir till jord ur vilken nytt liv skapas. Om du vill svälta dig och syssla med olika självdestruktiva beteenden under din lilla tid på jorden så är det helt okej. Jag kan dock tycka att det inte verkar vara ett särskilt rationellt eller intelligent beteende.
  • Lord Hans
    Konservativ skrev 2015-11-19 16:26:04 följande:

    Ingen hejd på patriotismen här. Bara svenskt kött är bra! Bara svenska bönder är goda, bönder i andra länder är i förbund med djävulen! Tror ni verkligen att folk i andra länder är onda?


    Ett förhållandevis nyktert och intelligent inlägg som får en att ifrågasätta sanningshalten i ditt nickCool
  • Lord Hans
    Anonym (Flexi) skrev 2015-11-19 15:13:22 följande:

    Men ni fattar väl själva att fastän Sojan vi äter är odlad i regnskogsområdet så är det bara en fis i rymden med tanke på att man behöver ca 10 kg spannmål/soja för 1 kilo kött!!

    Människor äter bara en fraktion av sojan som odlas, och då kan man fan inte ta och klaga på att veganer/vegetarianer faktisk använder den resursen på ett vettigt sätt.


    Nej.
    Till 1kg nötkött går det åt ca 7kg spannmål.
    1kg svinkött ca 4kg
    1kg fjäderfä ca 2kg.
Svar på tråden köttätning känns som ett psykopatiskt drag