Inlägg från: Digestive |Visa alla inlägg
  • Digestive

    Detta kommer hända i Sverige med snart!!

    Världsmedborgare skrev 2015-11-24 08:18:26 följande:
    Det kan säkert bli aktuellt i vissa fall, men å andra sidan så är det som att gå över ån efter vatten, det görs redan av andra länder vi delar uppgifter med.
    Allt som görs över Nätet i Sverige, har vi undertecknat ett avtal med att USA ska få tillgång till.
    Det är en rätt stor stack ja. Men, men, det var inte så viktigt med de ensamkommande barnen som försvinner längre?
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-24 08:34:53 följande:
    Är dom insläppta så nää, vi får allt agera innan dom släppts in, sen är det försent.
    Sen kan man ju fråga sig hur ungarna tagit sig ända till Sverige utan att någon agerat, så du kanske ska sluta och vara så fixerad på Sverige, och istället se om det är andra som felat. 
    Vind för våg alltså. Död

    Ja, det är verkligen upp och ner att fokusera på Sverige, angående ärenden i Sverige.

    "- Bryssel, vi har interna problem. Ska det verkligen behöva se ut såhär?"
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-24 12:07:55 följande:
    Ja det är så vi och de flesta länder alltid har gjort, vi har inga restriktioner för resande, när vi släppt in någon i vårt land, så jag förstår inte vad du håller på med.

    Ska vi plötsligt införa krav på de som kommer till Sverige att berätta vad dom gör, vart dom reser o.s.v?
    Jag kan ha fel, men jag tror bara restriktioner kan påföras de som arbetar med att transportera varor in i landet.
    Troligen finns det undantag för annat, men så påläst är jag inte i ämnet, att jag kan svara på det.

    Har du själv tvingats på reserestriktoiner när du besökt andra länder? Om inte, varför ska vi nu göra det du inte behöver göra när du reser i andra länder?
    Om, berätta gärna varför, då reserestriktioner finns i vissa länder, dom brukar man f.ö kunna läsa om här: http://www.swedenabroad.com/sv-SE/
    Vi har krav på identifiering för till och med icke EU-medborgare som turistar Sverige så frågan bör nog snarare ställas till dig. Det är inom EU som vi har haft en upprätthållen fri rörelse, för uteslutande EU-medborgare och inga andra.

    Du har fel och sådana frågor har inte ens kommit på tal.

    Japp, jag har alltid fått visa upp identitetspapper när jag har åkt exempelvis till Sydkorea och hade jag exempelvis åkt till Egypten, Somalia, Syrien, Pakistan eller Afghanistan så hade samma sak gällt där.
  • Digestive
    Nerfherder skrev 2015-11-26 10:10:51 följande:
    Nä digestive, det är faktiskt du som har fel.
    Jag tänker inte svara mer än såhär på tomma påståenden.
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-26 12:01:06 följande:
    Men herregud, vi har krav på ID-handlingar inom många områden. t.o.m för att få komma in på krogen, så ta och skilj på anledningarna vad gäller koll av ID för flyktingar, och för svenskar som reser inom EU eller var det nu är vi reser.
    Eller så har du koll på vad jag snackar om överhuvudtaget. Uppsikt och uppföljning av de som kommer hit med flyktingströmmen förvandlas till ett komplett överbevakningssamhälle när du läser och av någon outgrundlig anledning så skulle jag prata om någonting helt annat än att folk identifierar sig, när vi pratar om restriktioner för att få tillgång till landet som icke EU-medborgare.

    Halmgubbar är ett sämre julpyssel.
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-27 08:08:33 följande:
    Ja varför ska vi hålla koll på alla de vi redan godkänt?
    Det stinker övervakningssamhälle lång väg om det, och absolut inget som ska  finnas eller tillåtas i ett demokratiskt och öppet samhälle.
    Undantag finns förstås, där övervakning är befogat, men det är en helt annan sak.
    De som försvinner helt spårlöst i landet utan registrera sig är alltså godkända människor? Jag undrar om vi överhuvudtaget snackar om samma saker någonstans nu.

    Har fortfarande inte sagt någonting om bevakning och knappast heller på en sådan skala. Skalan, den berör gränserna, och översyn och uppföljning, berör de som kommer hit och tills vi vet vilka det är och så vi kan följa upp vart de tog vägen.
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-27 09:51:59 följande:
    Vad gäller ensamkommande flyktingbarn, så var det ca 200 st fram till november som försvunnit från ett anvisat boende, eller vad det kallas, knappast nån siffra som förvånar.
    Ca 200 barn är en siffra som grundar sig på att många barn som försvinner återkommer efter ett tag, och andra försvinner, så det är alltså ca 200 som är försvunna.
    Tyvärr är det inte riktigt vad som framkommer i media, där man bara skriver om de som försvinner, och då blir givetvis siffran högre.

    Givetvis är det inte bra att barn försvinner, inget barn ska behöva mista sin trygghet som ett fast boende betyder.

    Det antal svenska barn som rymmer eller kastas ut från sina hem är 10% av alla våra barn.
    Det betyder att var tionde unge i Sverige "försvunnit" under en tid, eller bosatt sig på gatan, eller är helt borta för alltid.
    Så du kanske bör fundera över om du fokuserar på rätt saker, och inte bara mot de ensamkommande barnen, vi har långt större problem med våre svenska barn.

    Därmed inte sagt att jag förringar de problem vi har med de ensamkommande, men det verkar som vi har bättre koll på dom, än på våra egna svenska ungar.
    Vi får heller inte glömma, att flera av de ensamkommande ungarna är hitskickade av ligor för att stjäla eller begå andra kriminella handlingar, de marokanska gatubarnen är väl de mest kända i EU. 

    Med dom har vi ett problem som borde gå att få bättre ordning på, då vi vet att dom "rymmer" från sitt anvisade boende.
    Problemet är troligen att identifiera dom innan dom "rymmer", men jag vet inte säkert om det är så.

    Vad gäller vuxna människor, så är det inte riktigt samma sak, dom har full rätt att efter att vi släppt in dom i landet resa vart dom vill, så jag vet faktiskt inte riktigt vad för registrering du pratar om där.
    Det verkar som du förutsätter att alla som kommer hit ingår i flyktingströmmen, men det är ju bara en liten del av alla som kommer hit, och ännu färre som inte har ID-handlingar.

    Jo förresten, det finns en problemgrupp, de som fått ett avvisningsbeslut och som ska tvångsavvisas och nu är försvunna, där måste vi bli bättre, mycket bättre.
    Där kan jag t.o.m tänka mig fotboja som en lösning på problemet.

    Med dom nya reglerna så försvinner nästan alla som inte har en godkänd ID-handling.
    Riktigt alla kommer vi inte åt, ett visst antal illegala invandrare kommer vi att få hur än vi gör.

    Så ska vi hårddra det, så kommer alla att bli registrerade, eller är det redan, och vi kan ju inte sätta spårsändare på alla som kommer hit, för att hålla reda på vad folk reser nånstan eller gör i Sverige.

    Jag tycker det låter som du vill ha nån form av visumtvång, men visum ska ju sökas från hemlandet innan resan påbörjts, och det skulle inte fungera, jag tror inte ens det skulle vara lagligt i EU.

    Och som jag sagt tidigare, all kontroll kommer att få återverkningar på handel och arbetskraft.
    Redan nu så har klagomål börjat höras, och då har vi inte ens kommit igång med de nya reglerna.
    http://www.di.se/artiklar/2015/11/26/debatt-ta-bort-granskontrollerna/
    Ja, det var nog passande att börja prata om någonting helt annat. Jag förstår.

    Vad de ensamkommande barnen beträffar så tror jag mer på en riksdagsledamots insyn än på dina källösa påståenden;

    Gunilla Nordgren (M):
    "Många ensamkommande barn kommer till Malmö och till exempel Trelleborg. Över 4 000 ensamkommande barn anlände dit under ett antal intensiva veckor. Många av dessa barn avvek dock innan de blev registrerade. De sökte inte heller asyl. Det innebär att de inte fick ett så kallat dossiernummer hos Migrationsverket. Det innebär i sin tur att Migrationsverket inte betalar ut någon ersättning." - tinyurl.com/nn3g2yy

    Flyktingar som inte registrerar sig i Sverige bryter mot Dublinförordningen och vi har ingen fri rörelse i landet för icke EU-medborgare överhuvudtaget.

    Visumtvång? Det verkar svårt att hålla en röd tråd därborta.

    Vad jag ska med en debattartikel till vet jag inte men vi får se vad besluten ger för resultat. Kan dock tillägga att jag inte gillar besluten på något vis och anser att Sverige borde ha jobbat förebyggande, uthålligt och säkert istället för att måla in sig i ett sådant här hörn.
  • Digestive
    Nerfherder skrev 2015-11-27 09:29:18 följande:
    Japp, likaså att slänga ur sig floskler
    Försöker du slå något form av rekord om flest tomma påståenden på en månad eller vad händer? För du kan med all säkerhet luta dig tillbaka och se motståndet bakom dig långt borta vid horisonten, vid det här laget.
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-27 15:00:17 följande:
    Källösa påståenden får stå för dig, det sändes i SVT2 Debatt igår eller förrgår i ett inslag om ensamkommande barn.

    Men kan du precisera vilka vi ska bevaka och följa, så svårt kan det väl ändå inte vara, det är ju du som kommit med förslaget.

    In till sverige reser ca 19-20 miljoner människor/år, hur hade du tänkt vi skulle välja ut vilka som ska bevakas?
    Den lilla grupp flyktingarna utgör i sammanhanget, är faktiskt de vi har mest koll på, alla andra vet vi ö.h.t inget om.

    Dessutom så finns redan idag Tull, Polis, Säk, Säpo, Must och Migrationsverket som utövar kontroll av inresenärer, lägg till personal vid flygplatser och andra gränsövergångar, så är det rätt många som idag utövar en kontroll av de som reser in till Sverige.
    Alla på olika sätt, men samtidigt tillsammans via samarbete mellan myndigheterna, och till sist så samarbetar vi även med utländska myndigheter.

    Lagbrott ska beivras, och är det folk som tar sig in illegalt till Sverige, så har jag redan kommenterat det, men jag förstår inte vad det har med kontroll och uppföljning att göra.
    Vi kan ju knappast kontrollera eller göra nån uppföljning av den gruppen
    Men som jag skrev tidigare, så finns det flera myndigheter som har uppgiften att stävja den typen av kriminalitet.

    Hoppsan, du efterfrågar källa, men när jag ger dig en länk med källhänvisning, vilken visar på den problematik som mer kontroll medför, så avfärdar du den som en debattartikel.
    Eller är Sydsvenska handelskammarens vd Stephan Müchler och vice vd Per Tryding inte tillräckligt trovärdiga källor?
    Du behöver inte projicera dina misstag på mig. Jag väljer likväl Riksdagens arbete före TV-program - inte minst då utsagan i Riksdagen handlade om icke registrerade utan kontakt med någon myndighet överhuvudtaget, det vill säga om någonting helt annat än individer på boenden - men jag ska ta och se det iallafall. Slår vad om att det just handlar om "ett anvisat boende" och inte har någonting med helhetsbilden att göra överhuvudtaget men det återstår att se.

    Du vet inte vad uppföljning innebär va? Det har ingenting med fysisk skuggning att göra, iallafall. Uppsikt och bevakning är inte heller samma sak. Vilka det handlar om borde ha framkommit för fantastiskt länge sen - flyktingar och de som inte kan identifiera sig.

    Deras kontroll höll uppenbarligen inte och de har haft för lite befogenheter därtill. Du vet, Polisen har beskrivet hur läget på Stockholm Central har varit så kaotiskt att de helt hjälplöst bara har kunnat konstatera hur ensamkommande barn har försvunnit ur synfältet och iväg i folkvimlet. Det har varit en katastrof här i Sverige, försök inte sopa den under mattan med nonsens.

    Åter igen så står vi redan med facit i handen. Det fanns inga resurser för att beivra sådana lagbrott på en önskvärd skala och Regeringen sket i allt vad beredskapspoliser till totalförsvarets civilinstanser hette, helt ointressant för dem. Jag, som utbildad beredskapsman, har inte fått något samtal, ingen potentiell extraresurs har fått något samtal. Först nu i veckan så åberopades de utbildade beredskapspoliserna, si sådär 3 månader försent.

    Jag vet inte hur tiden flyter där du sitter men det är lite svårt att göra sådana anklagelser om efterfrågade källor, som du försöker göra här. Jag kallar ett debattinlägg för ett debattinlägg och som jag skrev så har jag inget till övers för dessa beslut hur som helst, vilket som, helt oavsett vederbörandes utlåtanden.
  • Digestive
    Världsmedborgare skrev 2015-11-28 09:50:40 följande:
    Du har alltså inget svar på vilka du själv avser ska kollas och följas upp.
    Fullt begripligt, eftersom de vi skulle behöva göra det med, är kriminella vi inte vet vilka dom är, eller var dom befinner sig, och som uppehåller sig in i Sverige illegalt.

    Och jag tror du kommer att svårt att få värst många att förstå, varför du vill lägga en massa pengar på mer kontroll och uppföljning av de som helt öppet kommer hit, dom har vi redan möjligheter att följa upp och kontrollera och följa upp.

    Det borde väl rimligen vara de som är här illegalt, de som döljer sig, och de som tar sig in i Sverige på falska premisser och använder sig av de öppna vägar som finns, som resurserna ska läggas på.
    Det är ju de verkligt kriminella, och som vi vet utgör den absoluta majoriteten av den organiserade brottsligheten, t.ex människosmugglare som sen utnyttjar flyktingarna.
    Det finns ett flertal exempel på hur dessa flyktingsmugglare tar sig in på flyktingboenden och pressar pengar av flyktingar, och de ligger utan minsta tvivel bakom många försvinnanden, de som ofta kallas spårlöst försvunna, och som nu är tvingade ut i kriminalitet.
    Haha.. hur lyckas du? Jag hoppar väl direkt ner till andra stycket då. Nej, vi har just och precis inte haft resurser för en fullgod uppsikt och uppföljning utav just dessa - hur tror du annars att allt det här har kunnat hända, för att polisen tycker det är mer punk när ensamkommande barn försvinner? Inte heller har befogenheterna varit tillräckliga, som sagt.

    Det har inte funnits någon anledning för någon ur den stora massan att försöka smyga sig in i Sverige (men det börjar det väl finnas nu). De har kunnat komma och gå som de velat. Börjar polletten trilla ner? Obestämd 

    Att i det läget spendera resurserna på att leta upp folk som gör exakt samma sak fast i smygande.. långsamma.. rörelser.. över träng.. någon helt annanstans.. är direkt morgonhumor. Tack.

    Det är även just bland dessa som ensamkommande barn har försvunnit, enligt Polisens och Migrationsverkets rapporter.
Svar på tråden Detta kommer hända i Sverige med snart!!