• Dockan

    9 månaders som väger för lite.

    Nu är ju viktkurvan olika för pojkar ich flickor. Men min pojk har legat på mellan -1,5 SD och -1 SD sedan 1 mån ålder. Dock alltid legat på plus på längdkurvab.

    Jag HATAR kurvhetsen, verkligen. De går lite upp och ner tycker jag (märks tydligt med infektioner och när han tjockar på inför längdspurt) trenden bör ju ändå vara att de följer sin kurva stadigt uppåt. Lita på magkänslan ich nu är du ju orolig, kanske behöver ni dubbelkolla ev allergier? Prata med din BVC.

    Själv har jag en långsmal, men frisk kille. Så ja, man kan vara en smalis utan något är fel.

  • Dockan
    Vicktess skrev 2015-11-04 20:43:38 följande:

    Hon har ingen allergi vad vi vet. På BVC säger dom inte så mycket. Tjatat om välling, ersättning, gröt och mer mat sen hon var tre månader gammal. Dom säger att dom inte är oroliga, men samtidigt verkar dom vara det då jag får komma och väga så ofta. Sist jag var där skulle hon visa upp kurvorna för läkaren och se vad han tyckte och återkomma.

    Ska nog kräva en utredning för eventuella allergier, även om hon inte har visat nån tendens till att vara allergisk. Men man vet ju aldrig!


    Om du vill ha någon tröst om att inte vara ensam i eländet... Vi vägde varannan v minst (ibland varje) upp till 5, sen varje mån.... När sonen var 1 mån klämde en barnläkare på mina bröst med kommentaren "har du några resurser här dåå". När han var 4 mån började de tjata om gröt, mer gröttjat. Vid 5 mån sa läkaren att han behövde protein i mängder "tänk kalops, han behöver rejäl kalops".

    Det gick långsamt med maten trots deras tjat. Nu äter han dock mycket mat, men är ändå lika smal. ;)
Svar på tråden 9 månaders som väger för lite.