Inlägg från: Anonym (Nervös) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Nervös)

    "Återkoppling" på familjehemsutredning, bra eller dåligt?

    Hej!

    Nu hoppas jag på att någon kan ge mig ett lugnande svar!
    Vi har genomgått en utredning för att bli familjehem, och idag fick vi samtal från familjehemsenheten, där utredaren frågade om vi kunde komma på en inbokad tid nästa vecka, för att hen skulle kunna återkoppla om samtalen vi var på för några veckor sedan.
    Nu är ju min undran såklart om det är såhär det går till när man är godkänd som familjehem, eller är detta ett samtal för att vi INTE blev godkända??  
    Känner mig jättenervös nu, och vill ju såklart ha svar direkt! Det var min partner som fick samtalet, men detta ska ha varit allt som sas.
    Samtalen kändes bra, och så lät det även på utredarna när vi var där, men nu känns det ju inte lika säkert längre!? 
    Tacksam för svar från er andra som blivit utredda, och som vet hur det går till! =) 

  • Svar på tråden "Återkoppling" på familjehemsutredning, bra eller dåligt?
  • Anonym (Nervös)
    tjofräs skrev 2015-09-04 20:49:33 följande:

    Det är säkert lugnt, de vill kanske visa vad de skrivit och kanske erbjuda er ett uppdrag direkt. Det är ju stor brist iallafall i min kommun, så familjehemmen blir upptagna cirka omedelbart.


    Åh, jag hoppas verkligen det! 
    Men varför tror du att dom inte sa direkt i luren om vi var godkända eller inte? Det är just den biten som får mig att tvivla på om det verkligen gick så bra som vi trodde... 
  • Anonym (Nervös)
    tjofräs skrev 2015-09-04 21:13:19 följande:

    Vet inte, vi på socialtjänsten kan ibland vara rent ännaklämda när det kommer till att ge besked per telefon sådär. Vi vill väldigt gärna träffa människor.


    Hehe okej, det hade bara varit skönt att veta vad man har att vänta sig.. Hatar att gå i ovisshet, och det får vi göra i nästan en hel vecka nu. Men lite lugnare blev jag av ditt svar iaf, tack :)
  • Anonym (Nervös)

    Vi blev godkända! :)

Svar på tråden "Återkoppling" på familjehemsutredning, bra eller dåligt?