Nygravid med första barnet - någon som vill följas åt?
![Glad Glad](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif)
Firmafest med jobbet ikväll. Cheferna vet redan men nu tänkte jag officiellt gå ut med det till kollegerna. Jag brukar inte vara den som spottar i glaset direkt på fest så dom skulle nog ha förstått hursomhelst ;)
Har ni andra börjat handla något ännu till bebisen? Jag har hittills bara köpt ett fåtal plagg (och fått en del gammalt av mamma), men börjar fundera om man kanske kunde börja köpa lite större grejer också?! Finns ju inga garantier för att man är så pigg och rörlig de sista månaderna att man orkar greja med en massa då, samt att det ju blir väldigt dyrt om allt ska köpas på en gång. Hur ser ni andra på det?
Är i vecka 15 nu och vill liksom inte längre tänka att det kan gå åt skogen mer...
Jag drar mig för att borsta tänderna på morgonen! Mår illa av tandkräm smaken :/
Nu har jag börjat växa ur mina linnen.. Putmagen sticker fram :) v.14 imorgon
Äntligen finns Clementiner på affären :)
helt perfekt då jag har fått en dille på citrus
Hur länge ska man vara så här trött ?! Var tvungen att gå hem från jobbet efter lunch de gick inte att hålla ögonen öppna :/
Den här dagen tog en väldigt oväntad vändning då min sambo nu helt plötsligt ballat ur och lämnat mig. Han sitter just nu och skriver att jag ska "lösa problemet" alltså göra en abort.. Att jag är dum i huvudet som inte fattade från första början att han inte ville ha barn. Fast han senast igår sa att han älskade barnet och längtade jätte mycket, han har liksom vart och köpt spjälsäng och allt.. Är i vecka 18 och känner mig helt förstörd och vet ärligt talat inte vad jag ska ta mig till :(
Börjar få en rejäl kula nu haha :) v.15 (14+2) hur ser era magar ut ??
Tycker min är ovanligt stor för min vecka..
Hoppas verkligen det bara bor en där inne!