Inlägg från: Konservativ |Visa alla inlägg
  • Konservativ

    Ska svenskar ha rätt att bosätta sig var som helst i världen?

    Jag anser att alla har rätt till semester med vackert väder. Kommer inte heller att hända.

    De här rättigheterna som du yrar om är överenskommelser som vissa länder skrivit under på. Ungefär som Vårdgaranti eller andra fjantmål som politiker älskar att sätta upp för att de inte har en susning om hur verkligheten fungerar. 

    Olika länder har olika historia så varför skulle samma rättigheter gälla överallt? Om en hippie från San Fransisco bosätter sig i Shanghai, har han då rätten att röka heroin? Skulle inte tro det. sv.wikipedia.org/wiki/Opiumkrigen

    Och om en person från nästan var som helst i världen bosätter sig i Sverige, har de då rätt att aga sitt barn? Vilket är en rättighet i nästan hela världen.

  • Konservativ
    Rataxes skrev 2015-06-23 17:30:58 följande:

    Glädjande att 57 % är för riktig liberal politik.

    Man borde ha rätt att bosätta sig var man vill, om man kan försörja sig själv. Det finns ingen rimlig förklaring till att man ska ha rätt att gräva i fickorna på andra bara för att man råkar befinna sig innanför gränser som despoter krigade sig till för 100-tals år sedan.


    Så du tycker att det är bra att en majoritet kan införa dödsstraff och alkoholförbud i Sverige om 25 år? För det kan bli konsekvensen.
  • Konservativ
    Rataxes skrev 2015-06-23 18:57:59 följande:
    Tror du verkligen att dessa individer skulle välja att bosätta sig i ett land med arktiskt klimat om de inte fick lov att gräva i dina fickor?
    Säg det. Hong Kong har inget statligt skyddsnät alls. Ändå är det många som vill invandra dit. Är det bara klimatet menar du? Många vill invandra till Storbritannien som har mindre förmåner än Sverige. Det är inte bara latmaskar som vill emigrera.
  • Konservativ
    nevermind skrev 2015-06-26 19:20:08 följande:

    Ja. ALLA ska ha rätt att bosätta sig i vilket land som helst. Vi har inte mer rätt till ett land bara för att vi råkade födas där.


    Menar du allvar nu? Det finns över 50 miljoner flyktingar i världen. Ska alla de få flytta till Sverige + alla de som vill flytta till Sverige av andra skäl? Har du verkligen tänkt igenom det där? 
  • Konservativ
    themia skrev 2015-06-26 23:26:29 följande:
    DU har uppenbarligen inte tänkt igenom detta!
    Om du på fullt allvar tror att världens alla flyktingar skulle bosätta sig i Sverige om det var fritt fram, då har du tappat allt sinne för proportioner.

    Trots att Sverige är bland de generösaste flyktingmottagande länderna i världen så är det endast en liten rännil av alla flyktingar som söker sig hit.
    Fundera på hur det kan kan komma sig, och du kanske lär dig något om människor.
    Nehej. Och hur många kommer då om det blir helt fritt? Vad är din bedömning, du som är så kunnig. Jag ser fram mot att få lära mig nya saker av dig.
  • Konservativ
    themia skrev 2015-06-26 23:26:29 följande:
    DU har uppenbarligen inte tänkt igenom detta!
    Om du på fullt allvar tror att världens alla flyktingar skulle bosätta sig i Sverige om det var fritt fram, då har du tappat allt sinne för proportioner.

    Trots att Sverige är bland de generösaste flyktingmottagande länderna i världen så är det endast en liten rännil av alla flyktingar som söker sig hit.
    Fundera på hur det kan kan komma sig, och du kanske lär dig något om människor.
    Fast det var ju inte det som det handlade om. Det handlade om att de skulle ha rätt att bosätta sig i Sverige. Uppenbarligen tycker du att alla 7 miljarder människorna skulle ha rätt att bosätta sig i Sverige. Tror du att Sverige skulle få vara kvar i EU om man hade en sådan lagstiftning?
  • Konservativ
    themia skrev 2015-06-30 10:37:56 följande:
    Var det inte du som skrev om halmgubbar nyss? Dåligt argument.
    Jag framför överhuvud taget inget argument i det inlägg du citerar. 

    Frågan jag ställde till dig, o vise, var hur många som kommer om Sverige skulle öppna sina gränser. Hur många?
Svar på tråden Ska svenskar ha rätt att bosätta sig var som helst i världen?