Inlägg från: Jennie med ie |Visa alla inlägg
  • Jennie med ie

    Dags att fylla frysen inför sommaren

    Ja pannkakor är ett måste!!


    Lilla Mumin skrev 2015-06-06 21:37:34 följande:

    Har inte läst igenom alla trådarna så jag ber om ursäkt om dessa förslagen redan har kommit upp en gång.

    Man skulle kunna frysa in egengjord pyttipanna, man steker den och lägger den i aluminiumformar i frysen. Då kan man välja om det ska vara vegetarisk och så behöver man inte slänga rester.

    Sedan skulle man även kunna frysa in pannkakor, man steker dem och lägger dem i en rund aluminium form och så tar man så många man är sugen på.

    Sedan kan man även frysa in pizzabullar, det kan man ha som mellanmål eller om man ska någonstans.


  • Jennie med ie

    TS. Jag är som du kanske ;) Jag hatar värme, utom när jag kan bada , och jag tycker det är för varmt långt innan de flesta andra tycker.

    Jag har läst hela tråden men minnet är kasst nu i värmen *haha* Du nämnde pizzabottnar, men nämndes pizzabullar? Perfekt frys-mat och kan ätas även kalla.

Svar på tråden Dags att fylla frysen inför sommaren