Wave Mother skrev 2022-08-08 10:07:24 följande:
Okej, då är det ju inte övermedicinering i alla fall. Har din BM (eller läkare) sagt hur ni ska göra framåt?
Eftersom du ändå ligger så nära gränsvärdena och har normalt T4 så skulle jag inte oroa mig så mycket om de inte upptäcker att du har andra värden som är konstiga och om du inte mår dåligt och så.
Det som det står på den där webbsidan att de ska kolla är TRAK. Jag vet inte helt vad det är, eftersom jag har motsatt problem med för högt TSH när jag är omedicinerad, men det kan viss vara ett tecken på struma eller Graves, som man ju inte vill ha. Om man inte har dåliga TRAK värden osv så är det antagligen gestationell hypertyreos, och om jag förstår sidan rätt så är det ofta bara att vänta ut det (eller ev. behandla symptom med betablockerare).
Nej det är ingen som sagt något, ja förutom barnmorskan på specialistmödravården. Hon sa bara att det antagligen är den gestationella hypertyreosen. Men ordet antagligen var det jag hakade upp mig på.
Hur jag mår är ju jättesvårt att svara på om det "bara" är hormoner och andra graviditetssymptom då många av symptomen liknas vid de man kan ha vid hypertyreos.
Ja de ska ha tagit TRAK redan andra blodprovet. Men jag personligen fick aldrig veta provsvaret på det. Så då får jag hoppas att det är lugnt.