• Rocket Mania

    Vad går ditt/dina barn på för aktivitet?

    Ni som tycker det är hemskt om barnet har för många aktiviteter, gäller det bara om det är många olika aktiviteter eller även om en enstaka aktivitet tar många dagar i anspråk?

  • Rocket Mania
    Penida skrev 2015-03-30 09:24:48 följande:
    Sedan beror det väl mycket på hur mycket hemmatid barnet har om man ser till "schemat"  , skillnad som sagt om det går på förskola eller skola och fritids 30 timmar i veckan än 50 timmar i veckan om man ser till det andra som kompislek, att vara spontan, familjetid, läxor, att bara vara och ha tråkigt osv.
    Det låter som att er son har hittat något som passar honom, våra barn är också helst ute och leker med kompisar och är väldigt aktiva med det.
    Håller med. Ett av mina barn tränar 16-17 timmar i veckan men går sällan till fritids i huvud taget (ibland går han dit efter skolan och äter mellis för att sedan gå hem. Då är han hemma vid 14.15). 
Svar på tråden Vad går ditt/dina barn på för aktivitet?