Tom Araya skrev 2018-02-24 01:49:55 följande:
Du vill försöka påskina att Westerholms egna åsikter pekar ut vilket parti han har eller inte har sin hemvist i. Så om han röstar på s eller kanske t.o.m. även medlem, så är han ändå inte sosse enligt ditt sett att se det?
Vad utesluter att en person med Westerlunds åsikter kan ses som sosse eller att han röstar på s?
Att han propagerar för åsikter som inte är socialdemokratiska.Tror du att man kan vara Sverigedemokrat och vara för helt fri invandring? Tror du stt man kan vara moderat och vara för förstatligandet av alla privata företag osv?
Det är möjligt stt Westerholm var socialdemokrat tidigare men de som läser Ledarsidorna idag ser att han inte pro
Tom Araya skrev 2018-02-24 03:16:56 följande:
När S tar från de minsta och ger till dem som har
Åsa Regner är barn-, äldre- och jämställdhetsminister. Hon representerar partiet som ger bidrag till miljonärsbarn, men överväger att avskaffa personliga assistenter till barn med funktionshinder. När statsrådets utredare Gunilla Malmborg föreslår indragen LSS-assistans för barn under 12 år och vuxna över 80 år är det tecken på en stat i förfall.
...
www.svd.se/nar-s-tar-fran-de-minsta-och-ger-till-dem-som-har
Vad är det för svammel att att socialdemokraterna ör partiet som ger bidrag till miljonärsbarn? Finns det något parti som ligger på för att slopa nuvarande system med barnbidrag?
Du vet väl att både Stefan Löfven och Åsa Regnér tagit avstånd från utredarens förskag att dra in LSS från barn och vuxna över 80 år?