Solskenshistorier IVF och oförklarlig barnlöshet!
Lady198608 skrev 2015-03-07 21:12:35 följande:
Tack för svar! Vi har nu gått igenom vår första ivf-behandling. De fick ut sex ägg. De var jättefina och det lämnades jättebra spermier. Dock blev inget befruktat!
Nästan samma sak hände oss. Hade äggplock i onsdags, hade så ont så jag grät under ingreppet. Fick ut 9 ägg.
Torsdagen ringde de och berättade att 5 var mogna men bara ett blivit befruktat. Vi skulle återföra fredagen. Fredagen ringde de och sa att det inte riktigt utvecklade sig som de ville och att vi skulle avvakta till lördag. Lördag ringde de och sa att det helt stannat av. Jag har högt amh värde och min sambo jätte bra spermier, vi låg högt i chanserna att lyckas hade vi fått info om. Sen detta nederlag. Vet inte hur jag ska repa mig.
De ville ändra lite på lite grejer inför nästa gång vilket innebär att vi inte kan göra nästa försök fören maj. Åh, hur ska jag klara av att vänta så länge?!?!
Vad är ert nästa steg?