Alopecia Gravid
Jag fick alopecia ca 3 mån efter jag fick vårt första barn. det började med två små kala fläckar i nacken som sedan växte ut igen på bara några månader. samma tid året efter fick jag en ny fläck, ca 5 cm i diameter. den växte inte ut igen, utan satt bara där, varken större eller mindre. Efter kanske 6 månader till började jag få fler fläckar som sakta växte sig större. Nu är det nästan 3 år sedan jag fick min första fläck och jag har inte ett hårstrå kvar på huvudet. På slutet gick det jätte fort, från att kunna sätta upp det o dölja det till peruk på en månad. Nu är jag gravid igen, och jag har nu även tappat mina ögonbryn. Jag tyckte det var fruktansvärt i början, hade mössa på mig inne för jag ville inte visa mig för mannen(vi är också ganska svajjiga i förhållandet) pratade inte med nån om det och hatade peruken jag köpt. Men helt plötsligt vände det, jag tycker inte alls att det är lika jobbigt längre. min man är väldigt stöttande och förhållandet är bättre än nånsin. Jag vet inte vad det är som gör att jag inte upplever det lika hemskt nu, trots att jag tappat allt hår överallt, kanske är det bara så att man vänjer sig o orkar inte vara deprimerad? När jag fick diagnosen sa dom att det kan vara stress, men det är bara nåt som utlöser det hela, stress är inte orsaken till håravfallet. Det har du säkert fått höra "sluta stressa så blir det bättre", det fungerar inte riktigt så.. Men en orsak till alopecia är gluten allergi, inte alla fall beror på gluten, men en del. hör med din vårdcentral så kan dom ta ett blodprov o se om du har allergi.
Det här kanske inte alls var vad du ville höra, men du ska veta att det är ovanligt att tappa ALLT hår, vanligast är alopecia areata - fläckvis håravfall. Fläckvis håravfall är även den variant som oftast växer tillbaka inom ett år. Kolla alopeciförbundets hemsida, finns mycket bra info där.
jag förstår din oro, det är inte lätt att vänta barn och att tappa håret samtidigt gör det inte lättare! men försök prata med någon om det, och visa dig för din man. Vardagen kommer bli så mycket lättare om du åtminstone kan slappna av hemma! och det blir lättare! med eller utan hår kommer allt kännas bättre om du försöker acceptera det som händer!