Ska jag redovisa hela mitt tråkiga liv, eller?
![Solig Solig](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sunny.gif)
Vilken typ av cancer är det?
Gillar du julmust? :)
Nu har jag återvänt till fl och har med intresse läst din redovisning. Ganska givande att få veta vad andra med tråkiga liv gör ändå. Undrar om vi får en fortsättning?
Ho ho, vart tog du vägen?
Borde du inte ta tillvara på alla dina dagar i livet, om du lider av cancer eller elakartade tumörer, eller vad du än vill kalla det?
Vad kul att läsa om dina dagar. Men Hur kan du koncentrera dig på att t.ex. kolla på en film OCH spela Heartstone samtidigt? Herrejisses vilken multitasking-förmåga du måste ha! haha.
Tycker du verkar vara en trevlig typ, och för min del struntar jag i hur mycket tid du (eller nån annan för den delen) använder till att sitta på FL. Vi vet ingenting om andras tillvaro och varför de kan och vill sitta här så mycket. Vilka är vi att säga att det är bra eller dåligt? Finns nog mycket värre saker att använda mycket tid på, kan jag tycka.
Kram på dig, Aniee!
Jahapp, ska jag take another stab at this?
Igår så gick jag upp vid halv sex på morgonen, åt "frukost" bestående av en överbliven fläskkotlett och potatismos kryddad med parmesan, vitlök och persilja. Knyckte även en chokladboll. Sen låg jag i sängen och spelade lite hay day, försökte omvandla nabbi-färger till DMC-färger (gick ju så där, har några kvar. Måste fundera lite.) Skev upp tre saker på önskelistan som folk tjatar om att jag måste skiva och lämna över innan jag fyller år (fyller 30, så alla tycker av någon anledning att det är viktigt), fixade 20 recept till den nya FL-tråden (smyg-premiär idag, mat-tråd med recept, priser och kcal, fett, protein, kolhydrater). Läste lite i Luck in the shadows och Casket of souls. Låg sedan och halvsov tills GF och hundarna vaknade och gick upp vid halv 8.
När GF gått spelade jag lite Hearthstone på surfplattan medan jag gick igenom vad som hänt på youtubekanalerna jag prenumererar på. Sedan gick jag upp, knep 15 p i köket, spelade ett par pokerhänder, knep 15 p i sovrummet, kollade vad ungarna hade för läxor tills idag (idag fredag, alltså), knep 15 p i hallen utanför (mellan våra tre små rum och pannrummet/bakdörren/tvättrummet/trappan upp i huset). Tog en liten macka.
Sen ägnade jag en timme åt att spela TV-spel (DAI), en timme åt att läsa in mina skriverier så min syster kan lyssna (lättare än att skriva in allt på datorn och skicka)en halvtimme åt att skriva. Knep 15 p i vårt vardagsrum, spelade ett par händer poker, gick och handlade, lagade mat (tacopaj) (här någonstans kom GF hem), åt mat, gick en sväng med hundarna, sen satte vi oss och såg på serier (Batman TAS och Bones). Sen var det bara att göra nattoalett och gå och sova.
Då och då tittade jag in på FL, läste lite och droppade en kommentar.
Idag vaknade jag vid 6, Låg i sängen och läste. Gick upp och släppte ut hundarna. Spelat hearthstone, Ska spela lite DAI innan jag åker till sjukhuset.
Haha,bra tråd aniee ;)
Min morgon:
Vaknar 6,går upp på toa,sätter på tekokarn,kokar 2ägg,gör äggmackor, fram youhurt+bär. Käkar frukost.
Läser en sväng,kollar datorn (Facebook ,aftonblade,familjeliv mm.mm)
Bäddar sängen.
Fixar hår,deo m.m.
Går till Norrlands specialbutiken och handlar.
Nu sitter jag här.:)
Happy birthday to me!
Eller, tja, Imorgon.
De som har tråkiga liv måste väl vara de som hänger här fast de tycker att det är tråkigt och ägnar hälften av sin tid här åt att påpeka hur tråkiga liv alla andra som hänger här måste ha.
Men fölk ska väl enbart skita i hur mycket du, jag eller vem som helst hänger på fl!! Är det kriminellt eller omoraliskt? Skadas någon? Nej, men dåså! De som har problem med andras häng på fl borde skaffa sig ett liv. En blir så trött. Du har ingen skyldighet att redovisa någonting om dina aktiviteter på fl. Ös på bara och häng här och skriv hur mycket du vill för alltid retar det väl någon pekfingerpolis!
Jahapp, ska jag uppdatera den här tråden också, när jag ändå....
Jag är trotts allt "skyldig" i alla fall 5 och en halv dag. Men just idag ska jag inte redovisa, jag ska bara slänga in några tankar,
Jag påbörjar 12:12-utmaning imorgon. Det finns en tråd om det, titta gärna in om ni vill och känner för att ge er själva utmaningar.
Jag ska in för min sista cytostatikabehandlig imorgon, innan sommaren officiellt börjar. Över sommaren ska jag få testa annan medicin som jag inte behöver vara på sjukhuset för. Hoppas det går i alla fall någorlunda (är också cytostatika, men i tablettform och inte lika "tung")
E3 händer om två veckor, jag kommer att vara vaken och titta och direktrapportera från live-stream, precis som jag gjorde förra året. Det var inte så många som läste, men än sen, några gjorde ju det, och tackade till och med för att jag skrev,
Jag... håller på att testa Scrivener för att få ordning på boken jag skriver. Just idag har jag bara gått igenom tutorial, och är mest snurrig nu. Jag tycker ofta tutorial gör mer skada än nytta, faktiskt.... Men det kanske blir något i alla fall. Blev glad när jag såg att Scrivener hade släppt windows-version, det är egentligen ett mac-program, och jag råbojkotta Apple =P
Jag ska även ta mig tid och posta min bildserie från min bakdag på min blogg. Inte världens intressantaste kanske, men alltid något.
Live long and prosper =)
(Ja, jag har tittat för mycket på Star Trek den här veckan....)
Aniiee, har du tips på något bra spel med Sci-Fi tema? Tänkte något som har en bra story line, inte Star-Craft liknande. (Har tillgång till PC och PS4).