• Aquavit

    Bältesstol/bälteskudde

    Vi diskuterade hemma igår hur vi ska göra när lillasyster ska byta från bakåtvänd till framåtvänd bilstol.
    Det visade sig att maken tänkte sig att hon får ta storebrors bältesstol och storebror får en ny bälteskudde, medan jag var fullt inställd på att storebror fortsätter med sin bältesstol och vi köper en till bältesstol till lillasyster.

    Men jag insåg att jag inte vet om det finns rekommendationer angående detta, så jag googlade lite idag, och då visade det sig att det finns studier som visar att det inte spelar någon roll om det är bältesstol eller bälteskudde, så länge platsen de sitter på har nackstöd och bältet hamnar rätt över lår och axel.
    www.chalmers.se/sv/nyheter/Sidor/Bilbarnstol-ar-inte-sakrare-an-balteskudde-for-aldre-barn.aspx

    NTF säger samma sak, www.ntf.se/konsument/barnibil/hyra/default.asp

    Hur har ni resonerat? När har ni bytt till bälteskudde, om ni har bytt? Hur länge har ni sen haft bältesstolen eller bälteskudden?

  • Svar på tråden Bältesstol/bälteskudde
  • Aquavit
    Anonym (l) skrev 2015-01-21 10:05:45 följande:

    Vår minste satt i bältesstol från 2 år till närmare 10. Hela tiden baklänges. Han ville inte ha kudde förrän då eftersom han gillade sin stol, storasyskons kudde fanns som han gärna fick ta från 6 årsålder. Sen satt han på kudde i 1år även då baklänges. Så mitt råd är trivs storebror i sin stol låt han behålla eller köp en med högre ryggstöd till honom. Framförallt när man kör långt är det skönt med stolarna om de somnar.


    Menar du verkligen att han satt bakåtvänd? Det finns väl inte bältesstolar för bakåtvänt åkande, och kudde sitter man inte på bakåtvänd? 
    Dixie skrev 2015-01-21 10:05:57 följande:

    Hur gammal och lång är storebror?

    Min 7 åring ( 134 cm) har nu gått över till bara kudde, för det blev för trångt med ryggen.


    Problemet är inte hans storlek, jag har inga tvivel om att han kan sitta bekvämt i sin stol i flera år till, den kan bli rymligare än den är nu, utan snarare den ekonomiska frågan. Jag skulle inte tveka om det verkligen var säkrare med stol, även om den är mycket dyrare, men om det inte är säkrare eller på annat sätt bättre finns ju ingen orsak att lägga ut de pengarna.
    Däremot argumentet med att de somnar bättre i stolen kan ju vara något att tänka på, vi åker ju i alla fall då och då så pass långt att han kan somna i bilen.

    Men för att ändå svara på frågan så när det tidigast bli aktuellt så är han 7 år, det är om ett år, och jag vet inte hur lång han är då. Nu är han ca 125 cm lång.
  • Aquavit
    Anonym (l) skrev 2015-01-21 10:27:01 följande:

    Vi hade en bil som vi vände ordinarie säte i så sonen satt i vanlig bältesstol för framlängesåkning fast baklänges i trepunktsbältet. Äldsta barnet satt baklänges på kudde. Finns bilar där man kan vända sätena och det är godkänt att åka så. Vi kolla med ntf och det var okej att åka så


    Jaha, finns det såna bilar man kan vända säten i, det hade jag ingen aning om. Vad har ni för bil? Av ren nyfikenhet!
Svar på tråden Bältesstol/bälteskudde