Inlägg från: fruktskalet |Visa alla inlägg
  • fruktskalet

    Hur reagerade eran katt på bebisen?

    Om två dagar får vi våran bebis och jag undrar hur era katter reagerade på den nya familjemedlemmen?

    Min katt är ganska så känslig, ingen tuffing om man säger så och väldigt "mammig" han vill alltid gosa och vara med men gömmer sig för främlingar och sånt.

    När han träffade min systerdotter när hon var nyfödd så fräste han och morrade och reste ragg och kom emot bebisen, jätteobehagligt.

    Hur kan man göra för att det ska gå smidigt?

  • Svar på tråden Hur reagerade eran katt på bebisen?
  • fruktskalet
    sparrisss skrev 2015-01-21 00:42:25 följande:

    Haha, kommer tyvärr inte att komma med några bra råd, bara egna erfarenheter av mina katter som var väldigt rädd för min brorson när han var baby.. fortfarande vill kattjejen som är vid liv inte gå i närheten av honom (han är 1,5 år). Jag är också gravid och hoppas att hon accepterar min baby mer. Däremot så är jag inte speciellt orolig över att hon ska skada bebis eftersom hon lär hålla sig på mils avstånd ifall hon inte gillar honom/henne. Jag kommer däremot aldrig att lämna dom ensamma, för säkerhetsskull. ;o Har själv ett stort ärr på kinden efter en katt, som jag fick när jag var 2 år. Den klöv min läpp så en bit av läppen är fortfarande borta.


    Ja hellre att katten håller sig borta än kommer och ska vara otäck.. Ja man hoppas ju att katten ska fatta att det är "lillesyster", för min katt är ju min första bebis hehe..

    Oj du måste ha fått en riktig smäll av katten, läskigt!
Svar på tråden Hur reagerade eran katt på bebisen?