Inlägg från: 26number1 |Visa alla inlägg
  • 26number1

    BF september 2015!

    Jag mådde bara lite illa igår kväll, kräktes inte men kunde verkligen inte äta. Är 5+2 och illamåendet säger de brukar komma i vecka 6 :/

    Är det bars min mage som "bubblar" och låter konstant? :)

  • 26number1
    Blixt3 skrev 2015-01-22 19:34:05 följande:

    Haha då får vi vänta med spänning nu 1-2 veckor! Lite symptom hade varit roligt. Men hoppas inte på för mycket illamående :/ vi får väl äta upp vår önskan om symptom senare ???? BF blir troligtvis den 28:e september. Ska gifta oss den 6/6 i år ???? hoppas på lagom stor mage så klänningen passar!


    Ååååh vad härligt med gravidmage i bröllopsklänning!! Vi är bjudna på bröllop 8/8 så jag räknar med att vara gigantisk, blir spännande att se vad jag kommer få plats i :D och Grattis så klart till både bröllop och bebis!
  • 26number1
    isabelless skrev 2015-01-22 21:10:44 följande:

    Jag har mått bra i 2-3 dagar nu, vad jag hoppas att det fortsätter! Det är så otroligt skönt att kunna stå upp, röra sig och framför allt ÄTA igen! Jag hoppas illamåendet gett sig nu. *PEPPAR PEPPAR*

    Går in i vecka 10 på lördag och vi har nu berättat för både blivande moster, mormor, morfar, farmor och farfar! De blev så glada. Har ni berättat ännu?


    Jag är bara i vecka 6 men vi ska berätta för våra föräldrar till helgen. Jag vet att det är tidigt men vi vill ha deras stöd om det skulle gå illa. Resten av familjen får veta vecka 8 och officiellt blir det tidigast vecka 12 (om vi kan hålla oss :D).

    Var på vattengympa idag och då kändes ingenting av bubblig mage eller ömma bröst, funkar det med graviditetssmärtor som med mensvärk tro?
  • 26number1
    bjoorkk skrev 2015-01-22 22:29:05 följande:

    Ska gifta mig i juli, höggravid :)


    Grattis :)
  • 26number1
    1StoltMamma skrev 2015-01-22 23:25:20 följande:

    Tänkte vänta med att berätta för de närmsta runt v12 och för resten av omgivningen efter rul


    Haha så länge hade vi nog aldrig kunnat hålla oss! Är det första barnet?
  • 26number1

    Fast.. Jag är snart 27 och sambon 32, vi träffar ofta vänner och dricker vin och tar en och annan festkväll då och då. Så att säga att de första inte dricker alls för att det är 2015 känns som rent skitsnack :P


    I Walk The Line skrev 2015-01-23 12:54:05 följande:

    Pratade med bm idag ang mitt dåliga mående, hennes tips var seaband och ingefära, och sura saker. Jag ska prova med det nu då jag mer än gärna undviker läkemedel. Funkar inte det ska jag prova akupunktur och/eller akupressur.

    Ang att hålla hemligt å att inte dricka, jag blir så trött att det fortfarande är sånt jäkla tjat om alkohol! Herrejösses! Det är 2015, de flesta dricker inte alls.. Förstår inte vad det finns för folk?


  • 26number1

    Igår var det dags för begravningen av min sambos mormor (som dog 2 dagar innan jag borde blivit gravid, nästan så att man blir religiös) och vi hade bestämt att berätta för både mormor och sambons föräldrar att vi väntade barn. Eftersom jag känt väldigt lite symptom gjorde vi igår vårt TREDJE test, efter några sekunder kunde man se tydligt resultat och vi känner inte längre några som helst tvivel :D Helt ofattbart att vi två äntligen ska bli tre!!

  • 26number1

    Skattjakt med ledtrådar? Hur gamla är barnen? :)


    lördagsgodis skrev 2015-01-24 22:12:08 följande:

    Grattis till alla nya!:)

    Jag funderar mycket på hur jag ska berätta för barnen, sist var det inget att fundera på då sonen var så liten men nu vill jag göra det lite extra speciellt, vet bara inte hur. Några idéer ?


  • 26number1

    Jag väntar första barnet så jag har redan bett om att få en tid och hoppas den kommer snart, inbillar mig att det ska kännas mer "på riktigt" när man träffat bm :D


    TreA skrev 2015-01-25 19:10:06 följande:

    Go kväll! När planerar ni ringa till MVC för att boka tid för inskrivning?


  • 26number1

    Jag har tagit tre test men nu känner jag verkligen inte några tvivel längre :) Ömma bröst, bubblig mage som spänner sig lite och som du säger; fruktansvärt svag fysiskt!


    Thelma88 skrev 2015-01-26 08:23:31 följande:

    Bara jag som hade kunnat ta test varje morgon bara för att få bekräftat att man ärgravid?

    Ömma bröst och magknip/värk samt sjukt svag fysiskt... Allting går ju och bortförklara om man bara vill, men det där plusset betyder bara en sak <3


Svar på tråden BF september 2015!