Är DU lycklig? Svara ärligt.
Jag är generellt sätt riktigt lycklig ja. Separerade för ett halvår sedan och mår bättre nu är på så länge. Känner mig fri, ung och lycklig.
*Är du gift? Tillsammans en kille?
Nej, och njuter av att slippa anpassa mig efter någon annan än mina barn som på alla sätt förtjänar det!
* Har du jobb/ studerar du?
Ja, jag har ett jobb. Bra lön och bra villkor men inte alltid det roligaste. Men funkar just nu.
* Har du barn?
Två underbara barn på sex och tre år. Saknar dem när de är med sin pappa men passar då på att jobba in tid, träna, umgås med vänner och fixa sånt som är lättare att göra utan barn.
* Har du en familj?
Förutom barnen har jag syskon som står mig nära. Mina föräldrar gick bort när jag var ung och det är klart att jag kan sakna den stabiliteten och trygghet deras närvaro hade gett mig men känner ändå inte att detta påverkar min lycka.
* har du vänner?
Ja, jag har vänner som jag vårdar och värderar högt men samtidigt inte träffar sådär fruktansvärt ofta nu sen vi alla fått barn etc. Men kanske två gånger i månaden att jag tar en lunch med nån eller dricker vin, adventsfikar etc. Har samma vänner kvar sen barndomen vilket ger mig en stor trygghet.
* Har du intressen?
Ja, jag sjunger i kör vilket ger mycket endorfiner och känsla av samhörighet. Sen gillar jag att baka med barnen och att träna.
*Har du varit kär?
Ja, en gång. Det blev inte så bra i längden så nu känner jag att jag helst klarar mig utan romantiska relationer.
*Har du drömmar?
Nja... fokuserar mest på nuet.